TSMC می خواهد 44 میلیارد دلار برای افزایش تولید تراشه سرمایه گذاری کند

به گزارش مجله جغتای، TSMC که بزرگ ترین تولیدکننده تراشه موبایل محسوب می شود، اعلام کرده نسبت به سال گذشته تا 47 درصد بودجه بیشتری برای افزایش ظرفیت تولید تراشه اختصاصی داده است. به طور تعیین، این شرکت قصد دارد در سال 2022 بین 40 تا 44 میلیارد دلار برای این کار سرمایه گذاری کند و این در حالی است سال گذشته حدود 30 میلیارد دلار برای این کار هزینه شده است.

TSMC می خواهد 44 میلیارد دلار برای افزایش تولید تراشه سرمایه گذاری کند

بعد از همه گیری کرونا، تقاضا برای تراشه ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد و در نتیجه بحران کمبود تراشه پدید آمد. به همین خاطر بسیاری از تولیدکنندگان تراشه ها بودجه های هنگفتی را برای افزایش ظرفیت تولید خود اختصاصی داده اند. بر اساس تخمین های اجرا شده، TSMC، سامسونگ و اینتل در مجموع سه پنجم سرمایه گذاری 146 میلیارد دلاری در سال 2021 را عملی کرده اند.

یکی از مدیران ارشد TSMC اعلام کرده که تقاضا از طرف شرکت های تولیدکننده گجت های پیشرفته و سازندگان اتومبیل ها به حدی بالا است که کارخانه های این شرکت باید از تمام ظرفیت خود استفاده کنند. از سوی دیگر، تقاضا برای تراشه ها همچنان رو به افزایش است و همین موضوع بحران کمبود چیپست های پیشرفته را بدتر می کند. مدیران TSMC اعلام کرده اند که درآمد این شرکت در سال 2021 حدود 25 درصد بیشتر از سال 2020 بوده است.

از سوی دیگر، این شرکت قصد دارد خطوط تولید نوی برای ایجاد تراشه های نه چندان پیشرفته احداث کند که معمولا برای محصولاتی مانند اتومبیل ها مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه این تراشه ها نسبت به مدل های نو از فناوری های قدیمی تری استفاده می کنند، اما متخصصان می گویند که TSMC در این حوزه هم حرف زیادی برای گفتن دارد و به همین خاطر رقابت با آن کار ساده ای نیست.

اگرچه تولید تراشه های مربوط به اتومبیل ها در کارخانه های TSMC حدود 60 درصد افزایش داشته، ولی در کل این تراشه ها فقط 4 درصد از درآمد کل این شرکت را تشکیل می دهند. این در حالی است که 44 درصد از درآمد این شرکت از طرف گوشی های موبایل به دست می آید. TSMC یک شرکت تایوانی است ولی اخیرا اعلام کرده که یک کارخانه 12 میلیارد دلاری در آمریکا و یک کارخانه 7 میلیارد دلاری در ژاپن تاسیس خواهد کرد. همچنین این شرکت می خواهد کارخانه ای را در چین احداث کند.

رقبای این شرکت هم بیکار ننشسته اند و مثلا سامسونگ در حال ساخت کارخانه 17 میلیارد دلاری در تگزاس آمریکا است و اینتل هم قصد دارد در اروپا مجموعه کارخانه های نوی را تاسیس کند که ارزش آن ها به حداکثر 95 میلیارد دلار می رسد.

شرکت TSMC در سال 1987 تأسیس شده و طی این 35 سال به یک شرکت چند صد میلیارد دلاری تبدیل شده که حالا یکی از ستون های اقتصاد تایوان محسوب می شود. بر اساس گزارش های منتشر شده، TSMC تراشه های بیش از 460 شرکت را تولید می کند و در این صنعت نقش حیاتی دارد. این شرکت با سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری قصد دارد فاصله خود را از رقبا بیش از پیش افزایش دهد.

سامسونگ هم که در حوزه های متنوعی فعالیت دارد، در زمینه تراشه های حافظه حرف اول را می زند. همچنین با وجود سرمایه گذاری گسترده برای تراشه های پیشرفته، همچنان فاصله نسبتا زیادی با TSMC دارد. سامسونگ به غیر از تولید تراشه های اگزینوس که در گوشی های خود استفاده می شوند، با برخی شرکت ها مانند کوالکام هم همکاری دارد. اما عمده درآمد بخش نیمه رسانای سامسونگ از طرف فروش تراشه های حافظه به دست می آید. با این حال سامسونگ هم بودجه هنگفتی را برای افزایش ظرفیت تولید خود اختصاص داده و باید ببینیم رقابت بین این دو غول صنعت تراشه در سال های آینده به کجا می رسد.

طبق گزارش های منتشر شده، اپل مهم ترین مشتری شرکت TSMC محسوب می شود و گفته می شود حدود 26 درصد از درآمد این شرکت به لطف تراشه های اپل به دست می آید. در رتبه دوم نام مدیاتک دیده می شود که حدود 6 درصد از درآمد TSMC را تأمین می کند و در رتبه سوم نام AMD با سهم 4.4 درصدی دیده می شود.

به دلیل همین اهمیت اپل، مدیران TSMC همواره درخواست های مدیران ارشد اپل را در اولویت قرار می دهند و همین رویکرد با اعتراض شرکت هایی مانند AMD و مدیاتک روبرو شده است. اما از آنجایی که تراشه های ساخت TSMC کیفیت بسیار بالایی دارند، بسیاری از شرکت ها چاره ای جز همکاری با این شرکت تایوانی ندارند.

منبع: GSM Arena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1238

به "TSMC می خواهد 44 میلیارد دلار برای افزایش تولید تراشه سرمایه گذاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "TSMC می خواهد 44 میلیارد دلار برای افزایش تولید تراشه سرمایه گذاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید