آیا رئیسی معادلات انتخابات 1400 را به هم خواهد زد؟

به گزارش مجله جغتای، برآورد هایی متعددی برای حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری آینده شده است و حتی شنیده ها حاکی از این است که رئیسی نامزد انتخابی شورای وحدت اصولگرایان با موضوع جامعتین است، رئیسی که حسن غفوری فرد به تازگی ادعا نموده به تنهایی توانایی ایجاد سونامی رای را دارد.

آیا رئیسی معادلات انتخابات 1400 را به هم خواهد زد؟

به گزارش خبرنگاران، این حدس ها درباره احتمال حضور رئیسی در انتخابات 1400 در حالی است که او تا به امروز در این باره اظهار نظر صریحی ننموده است. تنها اظهارنظر وی در این باره به واکنش او به پرسش صریح یک دانشجو درباره احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری 1400 در نشستی که به مناسبت گرامیداشت 16 آذر و روز دانشجو برگزار گشت، برمی گردد. رئیسی در این نشست بدون اشاره به اینکه چه برنامه ای برای انتخابات دارد و به جای تکذیب صریح کاندیداتوری اش، صرفا تاکید نمود که به هیچ چیز غیر از قوه قضاییه فکر نمی نماید.

پیش از آن، نیز محسنی اژه ای، معاون اول رئیس قوه قضائیه اظهار نموده بود که رئیسی برای انتخابات 1400 نخواهد آمد.، اما حالا کمتر از شش ماه مانده به انتخابات، گویا او به دلیل سابقه فعالیتش در مدت کوتاه ریاستش بر قوه قضائیه به تنها امید گروهی از اصولگرایان در انتخابات 1400 بدل شده است. چنانچه غفوری فرد او را در میان نام های احتمالی دیگر که برای انتخابات 1400 مطرح هستند یک استثنا می نامد و می گوید او با توجه به اقدامات بسیار شجاعانه اش در قوه قضاییه، ظرفیت ایجاد سونامی رای را دارد.

بعضی منابع اصلاح طلب نیز با توجه به نقدها اخیر رئیسی از دولت، گمانه جدی حضور او در انتخابات 1400 را مطرح می نمایند. به گفته این منابع، رئیسی که پس از شروع به کار مجلس یازدهم، ریاست محمدباقر قالیباف بر مجلس و شروع نقدها تند مجلسی ها از دولت چندی بود سکوت اختیار نموده بود در جریان هجدهمین سفر استانی اش به خراسان شمالی در اوایل دی ماه، سکوتش را شکست و بار دیگر زبان به انتقاد از دولت باز کرد که بسیاری از گره ها با همت مدیران به سرعت قابل گشایش است و امکانات و تدبیر آن نیز در داخل قرار گرفته است و تهدید و تحریم و مسائل خارجی در آن تاثیرگذار نیست.

محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در مصاحبه با خبرنگاران درباره احتمال نامزدی رئیسی در انتخابات 1400 می گوید: من هیچ احتمالی برای ورود ایشان به انتخابات متصور نیستم و چه به لحاظ سلبی یا اثباتی چیزی در این باره ندیده و نشنیدم، ولی علاقه مندم که ایشان به انتخابات بیاید.

وی می افزاید: من شکی ندارم که ورود آقای رئیسی به انتخابات می تواند معادلات را به هم بریزد. اگر ایشان به انتخابات ورود پیدا کند معادلات را قطعاً به ضرر آقای قالیباف به هم خواهد زد. چون بخش عمده جناح اصول گرا که در دوره قبلی در رقابت میان آقای رئیسی با قالیباف، پشت سر آقای رئیسی قرار گرفتند و به همین دلیل قالیباف مجبور به انصراف شد در این دوره هم در صورت حضور آقای رئیسی از وی حمایت می نمایند.

مهاجری همچون اغلب اصولگرایان، ریاست او بر قوه قضائیه و کارنامه حضورش در این قوه را برگ برنده او می داند و بیان می نماید: در سال 96، آقای رئیسی هنوز رییس قوه قضاییه نبود و فعالیت هایش در این قوه به عنوان کارنامه پیروز او صورت نگرفته بود. در شرایط فعلی، او کارنامه نسبتاً پیروز تری در مقایسه با مدیریت های قبلی قوه قضاییه دارد و همین امکان پیروزیت او را در مقابل آقای قالیباف از چهار سال پیش بیشتر می نماید.

این فعال اصولگرا اضافه می نماید: آقای رئیسی در میان افرادی که برای ریاست جمهوری مطرح هستند به نسبت محبوبیت بالاتری دارد. ولی این که بتواند سونامی رای ایجاد بکند تعیین نیست؛ چون فضای کشور هنوز انتخاباتی نشده است. حتی شرایط فعلی خیلی بهتر از انتخابات مجلس در اواخر سال 98 نیست. فضای سیاسی کشور به اندازه انتخابات اسفند 98 سرد است و هنوز گرمای خاصی احساس نمی گردد. تا این فضا داغ نگردد اصلاً نمی توان ارزیابی نسبت به سونامی حضور یا رای داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 631

به "آیا رئیسی معادلات انتخابات 1400 را به هم خواهد زد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا رئیسی معادلات انتخابات 1400 را به هم خواهد زد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید