تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش

به گزارش مجله جغتای، هم زمان با تداوم نا آرامی ها در ایرلند شمالی که با تخریب اموال عمومی و حمله به پلیس در چند روز گذشته همراه بوده است، نخست وزیر جمهوری ایرلند و انگلیس با صدور بیانه ای مشترک معترضان را به آرامش دعوت کردند.

تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و میشل مارتین همتای ایرلندی این بیانیه را پس از تماس تلفنی صادر و خشونت های اخیر را غیرقابل قبول خواندند. آن ها تنها راستا رو به جلو را از طریق گفت وگو و همکاری در چارچوب پیمان جمعه نیک دانستند.

دیروز هم ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از خشونت ها در ایرلند شاقتصادی در نشست با خبرنگاران گفت: همانطور که قبلا هم گفتیم، ما همچنان هواداران ثابت قدم یک ایرلند شاقتصادی امن و مرفه هستیم؛ جایی که صدای همه گروه ها شنیده شود و همه از دستاوردهای صلحی که به سختی به دست آمده (پیمان جمعه نیک) لذت ببرند.

همچنین مامر اریک سخنگوی کمیسیون اروپا دیروز در نشست خبری، خطاب به معترضان شرح داد که هیچ کس از این رفتارها نفعی نمی برد. وی از آن ها خواست تا بدون فوت وقت به ادامه خشونت ها در این منطقه خاتمه دهند.

23 سال پیش پیمان جمعه نیک یا توافق بلفاست به سه دهه خشونت و درگیری میان ملی گرایان کاتولیک حامی استقلال ایرلند و پروتستان های حامی انگلیس انتها داده بود. اما از ژانویه گذشته که انگلیس به عضویت در اتحادیه اروپا خاتمه داد گروه های وفادار به این کشور در ایرلند شاقتصادی بارها به موانع وارد کردن کالا از انگلیس اعتراض کرده و این توافق را در تناقض با پیمان جمعه نیک دانسته اند.

اعتراض های اخیر پس از آن شدت گرفت که هواداران دولت انگلیس، تصمیم پلیس برای عدم پیگیری قضایی حزب ملی گرای ایرلند شین فین را محکوم کرده و خواستار استعفای رئیس پلیس هستند. شماری از سیاستمدار حزب جمهوری خواه ایرلند شاقتصادی سال گذشته در یک مراسم سوگواری شرکت کردند که با محدودیت های کرونایی سازگار نبود.

بلفاست پایتخت ایرلند شاقتصادی دیشب برای هفتمین شب پیاپی صحنه معترضان هواداران دولت انگلیس بود. تشدید درگیری ها که با آتش زدن خودروها، حمله به پمپ بنزین و نیروهای پلیس و استفاده معترضان از بمب های دست ساز همراه بود، باعث شد تا پلیس با آب پاش معترضان را متفرق کند.

گزارش ها حاکیست که در جریان درگیری های اخیر دست کم 55 پلیس زخمی و شماری قابل توجهی از معترضان بازداشت شده اند. رهبران احزاب سیاسی ایرلند شاقتصادی با صدور بیانیه های مختلف تحولات اخیر را محکوم کرده و خواستار خاتمه دادن به خشونت ها شده اند.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، ایرلند شاقتصادی را در شرایط ویژه ای قرار داده به طوریکه از یک سو در قلمرو سیاسی انگلیس و از سوی دیگر تابع مقررات اقتصادی اروپاست. این شرایط پیچیده در ماه های اخیر به ویژه در جابه جایی واکسن کرونا انتقادهایی را در پی داشته است.

پیشتر تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس که زمینه خاتمه درگیری ها و انعقاد پیمان جمعه نیک را فراهم کرده بود، نسبت به جدایی احتاقتصادی ایرلند شاقتصادی از انگلیس و پیوستن آن به جمهوری ایرلند پس از برگزیت، هشدار داده بود.ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 784

به "تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید رهبران انگلیس و جمهوری ایرلند به آرامش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید