صربستان پیشنهاد آمریکا درباره کوزوو را نپذیرفت

به گزارش مجله جغتای، رئیس جمهوری صربستان پیشنهاد آمریکا درباره به رسمیت شناختن استقلال کوزوو را رد کرد.

صربستان پیشنهاد آمریکا درباره کوزوو را نپذیرفت

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری آناتولی، الکساندر ووجیچ، رئیس جمهوری صربستان به همراه هیاتی از کشورش برای دو روز در واشنگتن به سر می برد تا در مذاکرات به میزبانی آمریکا با هدف بهبود روابط بین صربستان و کوزوو شرکت کند اما پیشنهاد به رسمیت شناختن استقلال کوزوو را رد کرده است.

وزیر خارجه صربستان گفت: رئیس جمهوری پیشنهاد به رسمیت شناختن متقابل را که از سوی آمریکا مطرح شد، رد کرد. ووجیچ چندین بار گفته که ما به دنبال سازش هستیم اما مقام های آمریکایی به وضوح فکر می کنند که ما باید کوزوو را (به عنوان یک کشور) به رسمیت بشناسیم.

وی ادامه داد: ما گفته ایم که این برای ما غیرقابل قبول است.

در همین حال، رئیس جمهوری صربستان پس از گفتگوها به خبرنگاران گفت که امیدوار است بدون به رسمیت شناختن استقلال کوزوو توافقی حاصل شود.

نشست بین مقام های صربستان و آمریکا قرار بود 27 ژوئن برگزار شود اما پس از آنکه دادگاه لاهه علیه هاشم تاچی، رئیس جمهوری کوزوو بابت جنایت جنگی در جریان جنگ 1998 تا 1999 با صربستان کیفرخواست صادر کرد، به تعویق افتاد.

بسکمک از کشورهای عضو سازمان ملل کوزوو را به عنوان یک کشور خودمختار به رسمیت می شناسند اما بلگراد همچنان می گوید که کوزوو، استانی جدا شده است.

اتحادیه اروپا چندین سال است که مذاکرات بین دو طرف را رهبری می کند که لازمه فرایند پیوستن آنها به این اتحادیه است.

واشنگتن نیز که اخیر به این فرایند پیوسته امیدوار است که همکاری اقتصادی بین کوزوو و صربستان بتواند به عادی سازی روابط بین دو طرف کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 407

به "صربستان پیشنهاد آمریکا درباره کوزوو را نپذیرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صربستان پیشنهاد آمریکا درباره کوزوو را نپذیرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید