خالق چت جی پی تی در آستانه ورشکستگی!

به گزارش مجله جغتای، هزینه های هنگفت چت جی پی تی شرکت اُپن ای آی (OpenAI) را تهدید می نماید و این شرکت روزانه 700 هزار دلار برای اجرای چت جی پی تی که یکی از خدمات هوش مصنوعی شاخص خود است، خرج می نماید.

خالق چت جی پی تی در آستانه ورشکستگی!

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، گزارش شده که شرکت اُپن ای آی با یک بحران مالی روبرو است که می تواند منجر به ورشکستگی آن گردد.

چت جی پی تی از یک مدل زبانی قدرتمند به نام جی پی تی (GPT) استفاده می نماید و می تواند مکالمات واقع بینانه و جذابی را در خصوص موضوعات مختلف برقرار کند.

با این حال، به رغم قابلیت های چشمگیر، چی جی پی تی نتوانسته عایدی کافی برای شرکت اُپن ای آی برای پوشش هزینه های خود فراهم کند. این استودیوی هوش مصنوعی بعلاوه سعی نموده از نسخه های تازهتر جی پی تی خود مانند GPT-3.5 و GPT-4 عایدیزایی کند، اما پیروزیت چندانی نداشته است.

کاهش پایگاه کاربران

این گزارش بعلاوه نشان می دهد که پایگاه کاربران اُپن ای آی طی چند ماه گذشته به طور پیوسته در حال کاهش بوده است. بر اساس گزارش SimilarWeb، تعداد کاربرانی که از وب سایت چت جی پی تی بازدید نموده اند در ماه ژوئیه سال 2023 نسبت به ماه ژوئن 12 درصد کاهش داشته و از 1.7 میلیارد به 1.5 میلیارد رسیده است. این داده ها شامل کاربرانی نمی گردد که از واسط برنامه نویسی کاربردی (API) اُپن ای آی استفاده می نمایند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد به جی پی تی دسترسی داشته باشند و آن را در اپلیکیشن های خود ادغام نمایند.

با این حال، از واسط های برنامه نویسی کاربردی OpenAI با چندین مدل زبانی منبع باز که برای استفاده و اصلاح رایگان هستند، مانند 2 LLaMA و نسخه های دیگر نیز رقابت می نمایند.

خطرات هوش مصنوعی و مقررات اخلاقی

این گزارش بعلاوه حاکی از آن است که بین سم آلتمن (Sam Altman) به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت اُپن ای آی و سایر استودیو های هوش مصنوعی درگیری وجود دارد. در حالی که اُپن ای آی بر کسب سود و توسعه نسخه های پیشرفته تر جی پی تی متمرکز است، آلتمن در خصوص خطرات هوش مصنوعی صحبت نموده است، به خصوص اگر به وسیله دولت قوانینی برای آن تنظیم نشده باشد.

آلتمن بار ها هشدار داده که اگر هوش مصنوعی بر اساس ارزش های انسانی کنترل و راهنمایی نگردد، میلیون ها شغل را از بین می برد و مسائل اجتماعی و اخلاقی ایجاد می نماید. بعضی از کارشناسان فناوری حتی حدس می زنند که آلتمن در حال گذراندن یک لحظه فرانکشتاینی است. لحظه ای که در آن از خلق هیولایی که نمی تواند آن را رام کند پشیمان است.

به رغم نگرانی های آلتمن، اُپن ای آی در پی راه های تازه و بهتری برای کسب عایدی از مدل زبانی GPT-4 خود است که انتظار می رود به زودی منتشر گردد. با این حال هنوز به سوددهی نرسیده است. زیان آن از زمان توسعه چت جی پی تی به 540 میلیون دلار رسیده است.

آینده شرکت اُپن ای آی در این مرحله نامشخص است. این استودیوی هوش مصنوعی 10 میلیارد دلار سرمایه از مایکروسافت به همراه بعضی دیگر از شرکت های سرمایه گذار خطرپذیر دریافت نموده است که فعلا آن را سرپا نگه داشته است.

با این حال، همانطور که در مجله Analytics India گزارش شده است، پیش بینی اُپن ای آی برای رسیدن به عایدی سالانه 200 میلیون دلار و هدف گذاری برای رسیدن به یک میلیارد دلار در سال 2024، با توجه به زیان های فزاینده آن غیر واقعی به نظر می رسد.

یکی از گزینه های امکان پذیر برای اُپن ای آی این است که برای عرضه اولیه عمومی (IPO) اقدام کند و یک شرکت بزرگ فناوری را به خرید آن مجاب کند. این یک استراتژی خوب برای سرمایه گذاران فعلی خواهد بود. با این حال، بعضی از مسائل وجود دارد که ممکن است از وقوع IPO جلوگیری کند یا ارزش آن را کاهش دهد.

عرضه اولیه عمومی (IPO) یک رویداد مهم برای سازمان ها است، زیرا مردم در طی آن به رشد شرکت در افزایش سرمایه یاری می نمایند.

یکی از این مسائل مربوط به نیروی انسانی است. بر اساس این گزارش، اُپن ای آی برای حفظ و جذب استعداد ها کوشش نموده است، زیرا بسیاری از کارکنان آن، شرکت ها یا پروژه های هوش مصنوعی دیگر را ترک نموده و به آن ها ملحق شده اند. این می تواند بر کیفیت و نوآوری محصولات و خدمات آن تأثیر بگذارد.

اُپن ای آی در حال حاضر دوره ای با نرخ فرسایشی بالا را پشت سر می گذارد. آن ها به خودی خود افراد را مانند بقیه صنعت فناوری اخراج نمی نمایند. با این حال در حال از دست دادن کارمندان یا به عبارت بهتر بعضی از استعداد های برتر هستند، زیرا کارکنان آن ها مدام به وسیله رقبای شرکت شکار می شوند.

رقابت و مسائل زنجیره تامین

موضوع دیگر رقابت است. در حالی که شرکت هایی مانند گوگل یا متا اغلب به عنوان رقبای اصلی اُپن ای آی در نظر گرفته می شوند، مردم اغلب ایلان ماسک و xAI را فراموش می نمایند. ماسک برای مدت طولانی با هوش مصنوعی درگیر بوده که این عمدتا به علت وجود خودرو های تسلا است. با این حال، از زمانی که چت جی پی تی مانند ویروس پخش شد، ماسک چند حرکت بزرگ در فضای هوش مصنوعی انجام داده است. برای آغاز، او آشکارا اظهار داشت که یک ربات چت بات رقیب به نام تروث جی پی تی (TruthGPT) خواهد ساخت که به مقدار هوش مصنوعی شرکت اُپن ای آی مغرضانه یا مستعد توهم نخواهد بود.

ماسک بیش از 10 هزار پردازنده گرافیکی انویدیا را برای پروژه هوش مصنوعی خود خریداری نموده بود که هر قطعه 10 هزار دلار قیمت داشت که به این معنی بود که او بیش از 10 میلیون دلار را تنها برای پردازنده های گرافیکی هزینه نموده است.

مسئله دیگری که صنعت هوش مصنوعی را با مشکل روبرو نموده است، زنجیره تامین است. از آنجایی که مدل های هوش مصنوعی به شدت به قدرت محاسباتی وابسته هستند، کمبود مداوم پردازنده های گرافیکی در سطح سازمانی وجود دارد. علاوه بر این، با وجود جنگ فناوری ایالات متحده و چین، هوش مصنوعی و شرکت های اینترنتی در چین در حال خرید همه پردازنده های گرافیکی در سطح سازمانی به وسیله واسطه ها هستند. بعضی از آن ها حتی پیروز به همکاری مستقیم با شرکت های بزرگ فراوری تراشه های هوش مصنوعی شده اند.

گزارش اخیر نشان داد که شرکت های فناوری چینی برای تراشه های هوش مصنوعی A 800 و A 100 خود به NVIDIA سفارش داده اند که مجموعا پنج میلیارد دلار هزینه داشته و قرار است تا سال 2024 تحویل داده گردد. آلتمن اظهار داشت که کمبود پردازنده های گرافیکی موجود در بازار مانع پیشرفت شرکت در بهبود و آموزش مدل های تازه می گردد. برنامه اخیر اُپن ای آی برای علامت تجاری GPT-5 نشان دهنده تعهد آن ها به توسعه مداوم مدل است. با این وجود، این منجر به کاهش قابل توجه کیفیت خروجی چت جی پی تی شده است.

مسائل اضافی این عوامل از جمله تشدید شکست های مالی، کاهش تعداد کاربران، چالش ها در حفظ عایدی های ثابت و قابل توجه، و کاهش کیفیت محصول شاخص آن ها نشان دهنده یک واقعیت ساده است: شرکت اُپن ای آی خود را در یک شرایط مخاطره آمیز می بیند و باید به سرعت راهی برای رسیدن به سودآوری ایجاد کند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1402 بروزرسانی: 24 مرداد 1402 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1480

به "خالق چت جی پی تی در آستانه ورشکستگی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خالق چت جی پی تی در آستانه ورشکستگی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید