روش های خانگی برای از بین بردن سموم باقی مانده در خیار

به گزارش مجله جغتای، نتایج یک پژوهش نشان داد؛ شست وشو، پوست گیری و نگه داری در یخچال، سموم باقی مانده در خیار گلخانه ای را کم می کند و تاثیر پوست گیری در از بین بردن سموم از دیگر روش ها بیشتر است.

روش های خانگی برای از بین بردن سموم باقی مانده در خیار

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محصولات گلخانه ای به دلیل بسته بودن محیط و وجود رطوبت بالا، دچار آفت های گیاهی می شوند و سموم مختلفی برای دفع این آفات استفاده می شود. از آن جایی که محصولات گلخانه ای مثل صیفی و سبزی به فاصله ای کمی بعد از سم پاشی برداشت می شوند، اغلب مقادیر زیادی از انواع آفت کش ها در این محصولات باقی می ماند.

آفت کش ها و سموم باقی مانده در محصولات خوراکی ممکن است اثرات نامطلوبی مانند سرطان، مسائل باروری و عوارض سیستم ایمنی و عصبی به دنبال داشته باشند.

از آن جا که روش های مختلف خانگی و صنعتی می تواند باعث کاهش و یا حذف آفت کش های موجود در محصولات گلخانه ای شود، پژوهشگران تاثیر روش های متداول پوست گیری، شستشو با آب و نگهداری در یخچال را بر میزان سموم باقی مانده در خیار گلخانه ای، بررسی کردند.

در انجام این مطالعه، آناهیتا یزدان پاک و هادی استوان؛ پژوهشگران دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز به همراه همکارانشان مشارکت داشتند.

برای انجام این آزمایش خیارهای سبز گلخانه ای که با چهار آفت کش دیازینون، ایمیداکلوپرید، پریمیکارب و استامی پراید، سم پاشی شده بودند، برداشت شد.

در روز اول پس از سم پاشی، فرآیندهای غذایی متداول مثل شستشو، پوست گیری و نگه داری در یخچال انجام شد و میزان سم باقی مانده درون آن ها با هم مقایسه شد.

تاثیر شستشو با آب آشامیدنی

برای بررسی تاثیر شستشو با آب آشامیدنی بر میزان سم؛ ابتدا نمونه ها به مدت 10 دقیقه در آب آشامیدنی غوطه ور شدند و سپس یک سایش 10 ثانیه ای انجام شد. پس از آن نمونه ها در هوای آزاد خشک شدند و پژوهشگران سم موجود در آن را استخراج و اندازه گیری کردند.

نتایج بررسی تاثیر شستشو بر میزان سموم باقی مانده نشان داد که شستشو نسبت به نمونه شاهد، دارای میزان کم تری از سموم است و شستشو در حذف بخش اعظم سموم باقی مانده، موثر است.

بر اساس مطالعات فرآیند شستشو به عوامل مختلفی بستگی دارد: مکان سم باقی مانده در محصول، مدت زمان سم پاشی تا برداشت محصول، میزان حلالیت سم در آب و دما و نوع شستشو.

اگر سم در سطح محصول باشد با یک شستشوی ساده تا حدی قابل حذف است. اما اگر سم از نوع نفوذی باشد، با گذشت زمان به داخل بافت گیاه نفوذ کرده و توسط شستشو از بین نمی رود. از آن جا که در این مطالعه شستشو در روز پس از سم پاشی انجام شد، به همین خاطر شستشو درصد بیشتری از این آفت کش ها را از بین برد.

تاثیر پوست گیری

برای ارزیابی تاثیر فرآیند پوست گیری در کاهش باقی مانده سموم، نمونه ها توسط چاقو پوست گیری شدند و سعی شد تا حد امکان ضخامت پوست گرفته شده در همه آن ها برابر باشد. سپس عملیات استخراج سم از نمونه های بدون پوست انجام شد.

نتایج این بررسی نشان داد که پوست گیری تاثیر مشخصی در کاهش میزان سموم داشته است.

تحقیقات نشان داده که بیشتر قارچ کش ها و حشره کش ها که برای مواد غذایی استفاده می شوند، پس از سم پاشی، اندکی جابه جا می شوند و بسته به نوع سم استفاده شده، در لایه مومی و کوتیکولی گیاه نفوذ می کنند. بنابراین به نظر می رسد میزان باقی مانده این سموم به سطح بیرونی محصول محدود شده و طی پوست گیری و جدا کردن لایه بیرونی، حذف می شوند.

تاثیر نگه داری در یخچال

دراین مطالعه میزان تاثیر نگه داری در دمای چهار درجه سانتی گراد (دمای یخچال) نیز مورد بررسی قرار گرفت.

برای این کار نمونه ها پس از برداشت درون نایلون های پلاستیکی به یخچال منتقل شدند و در روزهای دو، پنج، هفت، 10، 14، 17 و 21 از یخچال خارج شده و میزان سموم درون آن ها اندازه گیری شد.

بررسی ها نشان داد که نگه داری در یخچال با دمای 4 درجه، باعث کاهش سموم می شود و هر چه روزهای بیشتری در یخچال باقی بماند، میزان سموم کم تر می شود. ولی باید توجه داشت که کاهش سموم در یخچال، کم تر از دو روش دیگر (شستشو و پوست گیری) است.

بر اساس نتایج به دست آمده از روش های بالا؛ مشخص شد که پوست گیری بیشترین تاثیر را در کاهش باقی مانده آفت کش ها دارد و پس از پوست گیری، شستشو با آب روش موثرتری در کاهش آفت کش ها است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 471

به "روش های خانگی برای از بین بردن سموم باقی مانده در خیار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های خانگی برای از بین بردن سموم باقی مانده در خیار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید