فراخوان سعودی به دنیا برای ایران!

به گزارش مجله جغتای، فارس نوشت: وزیر مشاور سعودی در امور کشورهای آفریقا ضمن نادیده دریافت جنایات ائتلاف این کشور در یمن، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

فراخوان سعودی به دنیا برای ایران!

احمد بن عبد العزیز قطان وزیر مشاور سعودی در امور کشورهای آفریقا ادعاهای همیشگی کشور را علیه جمهوری اسلامی ایران تکرار کرد.

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) به نقل از قطان گزارش داد که از جمله خطرناک ترین نوعی تروریسمی که دنیا عرب با آن روبروست، اقدامات نظام ایران از جمله تخطی های آشکار و مستمر از قوانین، منشورها و عرف بین الملل است.

وی ضمن نادیده دریافت نقش عربستان سعودی در جنگ ویرانگر یمن، ادعا کرد که ایران، تهدیدی برای امنیت و ثبات کشورهای عربی است و در مسائل داخلی آنان مداخله می نماید.

این مسئول سعودی مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران، از گروههای مسلحی حمایت می نماید که موجب هرج ومرج و تخریب در چند کشور عربی شده اند.

این ادعا در حالی مطرح شده است که عربستان سعودی به همراه سایر اعراب حاشیه خلیج فارس، مزدورانی را از سودان جذب نموده و در تجاوز علیه ملت یمن به کار گرفته اند. عربستان حزب الله را لبنان را تروریستی می داند.

در همین ارتباط، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته امور اسرای یمن آبان ماه گذشته از مخالفت طرف سعودی با تبادل اجساد نظامیان سودانی با پیکرهای اسرای یمنی اطلاع داد.

از سال 2015 که نیروهای سودانی در قالب ائتلاف سعودی برای جنگ به یمن اعزم شدند، مخالفت ها در این کشور با این مسأله شروع شد. پس از سقوط عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان، صداهای مخالف با این موضوع و تأکید آنها مبنی بر ضرورت بازگشت نیروهای سودانی شدت گرفته بود البته بعضی نیز به دلایل مالی بر باقی ماندن این نیروها در قالب ائتلاف مذکور اصرار داشتند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ اخیرا آماری از شرایط اسفبار مردم یمن به خاطر تجاوزات ائتلاف سعودی به مردم این کشور منتشر و تأکید کرد، هشتاد درصد ار مردم یمن نیازمند یاری هستند تا بتوانند فقط زنده بمانند و 65 درصد از ملت یمن (بیش از سی میلیون نفر) تقریبا هیچ چیزی برای خوردن ندارند.

قطان در ادامه ادعا کرد که دنیا عرب، با پدیده افراط گرایی روبروست که کشتار بی گناهان را مباح نموده و هرج مروج و ویرانی، به بار آورده است.

وی در صد و پنجاه و سومین جلسه اتحادیه عرب که در قارهره برگزار گردید، مدعی شد که عربستان با استفاده از تمامی ابزارهای امنیتی و قانونی، با پدیده افراط گرایی مبارزه نموده و ائتلافهای بین المللی و منطقه ای برای مقابله با آن تشکیل داده است.

این مسئول سعودی خاطر نشان کرد، عربستان بارها از ایران خواسته است که از فعالیتهای خصمانه ای که ثبات و امنیت کشورها و ملتهای منطقه را تهدید می نماید، دست بردارد.

قطان در خاتمه ادعاهای خود از جامعه بین الملل خواست که از آنچه اقدامات خصمانه ایران و حمایت از فعالیتهای تروریستی در منطقه و دنیا نامیده می گردد، جلوگیری کند و برای بازداشتن تهران از ادامه این رفتار خصمانه خطرناک از هر ابزاری استفاده کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 60

به "فراخوان سعودی به دنیا برای ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان سعودی به دنیا برای ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید