نحوه خرید 10 قلم کالای اساسی در کالابرگ الکترونیکی ، خانوارها یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خود خرج می کنند

به گزارش مجله جغتای، مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی اطمینان دارد که با اجرای این طرح یارانه هیچ کسی قطع نخواهد شد و کالابرگ الکترونیکی به منظور حمایت از معیشت و کمک به سبد غذایی خانوار در حال اجراست.

نحوه خرید 10 قلم کالای اساسی در کالابرگ الکترونیکی ، خانوارها یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خود خرج می کنند

به گزارش خبرنگاران، حمید فرداد با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در سه استان مرکزی، قزوین و گیلان گفت: مردم در این سه استان می توانند از تمام فروشگاه های موجود خرید خود را انجام بدهند.

وی از تمام فروشگاه ها در این سه استان دعوت کرد تا درصورت تمایل برای عضویت در سامانه اپلیکیشن شما را از سایت shoma.sfara.ir دانلود کنند.

به گفته مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی، ثبت نام و فعال سازی تمام فروشگاه ها در این سه استان آغاز شده و اعتبار افراد برای آنکه امکان خرید پیدا کنند، شارژ می شود.

فرداد با اشاره به برخی ابهامات از جانب مردم درباره این طرح گفت: ممکن است برخی در مراجعه به سامانه نگرانی داشته باشند ولی با اطمینان اعلام می کنیم که این طرح کاملا اختیاری است و یارانه هیچ کسی قرار نیست قطع شود و خانوارها می توانند یکماه زودتر از مبلغ یارانه خودشان خرج کنند.

وی با اشاره به لیست اقلام مشمول طرح درباره ارزش ریالی سبد، گفت: سبد 10 قلمی شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم مرغ 530 هزار تومان ارزش دارد که اگر این مبلغ به دلایلی از جمله تورم احتمالی به 550 هزار تومان افزایش یابد، سهم مردم همان 235 هزار و 750 تومانی است که در جدول ثابت باقی می ماند.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری رفاه ایرانیان در یک گفت وگوی تلویزیونی، درباره هدفگذاری توسعه و اجرای طرح در استان های دیگر اظهار کرد: تلاش بر این است که سرعت و دقت کار با حفظ متناسب سازی کار در سراسر کشور انجام شود. در طول این هفته سه استان گیلان، قزوین و مرکزی علاوه بر هرمزگان فعال خواهند شد و پس از آن طرح را در سطح کل کشور ارتقاء خواهیم داد.

فرداد تاکید کرد: نگاه ما در حال حاضر فراگیری صددرصدی طرح است تا کل کشور را به نقطه حداقلی خوب برسانیم ولی اینکه همه فروشگاه ها را فعال کنیم، لازم است که فرایندهای خاص خود را طی کند.

وی همچنین درباره اعتبار پیش بینی شده برای اجرای طرح در سال 1402 گفت: اینکه در سال آینده طرح ادامه می یابد یا نه، باید سیاستگذاران پاسخ بدهند چون ما مجری کار هستیم ولی ظاهر قضیه این است که ادامه دار خواهد بود. در حال حاضر گفت وگوهای تخصصی در حال انجام است و امیدواریم مجلس موفقیت طرح را بررسی کند و با دولت در میان بگذارد.

طرح کالابرگ الکترونیکی در گام نخست به شکل آزمایشی در استان هرمزگان به اجرا درآمده است. طبق گزارش ها آمار تراکنش در هرمزگان به حدود 4000 مورد رسیده و 1.5 میلیارد خرید از طریق سامانه ظرف 14 روز گذشته اجرا شده است که نقطه قوت و موفقیتی درخور برای اجرای این طرح به شمار می رود.

در حاشیه جلسه هیات دولت، سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که سه استان گیلان، قزوین و مرکزی به طرح کالابرگ الکتروینکی متصل شده اند و طی هماهنگی اجرا شده با فروشگاههای زنجیره ای در آینده نزدیک به شکل سراسری طرح کالا برگ الکترونیکی را اجرایی خواهیم کرد.

یارانه هیچ کس با کالابرگ الکترونیکی قطع نمی شود

وی تاکید کرد که این طرح حتما تا آخر سال به صورت سراسری اجرا می شود و دولت بنایی ندارد که یارانه نقدی را حذف کند اما تکلیف قانونی است که کالابرگ الکترونیکی هم باشد.

آنطور که وزیر کار گفته این طرح اختیاری است و مردم می توانند یا کالابرگ الکترونیکی را انتخاب کنند یا یارانه نقدی را و قیمت ها براساس نرخ شهریور سال 1400 است. دولت بنا دارد برای کالاهای اساسی از ارز نیمایی استفاده کند و افزایش قیمت در این زمینه معنا ندارد.

در حال حاضر مردم در چهار استان هرمزگان، گیلان، قزوین و مرکزی می توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز و متصل به شبکه شما (شبکه ملی اعتبار) نسبت به استفاده از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده کنند. لازم به ذکر است که این طرح برای فروشندگان اختیاری است و فروشندگان صنف خواربار، لبنیات، پروتئین، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف می توانند با مراجعه به نرم افزارهای بازار و مایکت یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir نسبت به نصب برنامه کاربردی شما و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به این سامانه متصل شوند.

تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری مشابه تسویه با فروشندگان از طریق کارتخوان است و به گفته مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی، اتصال به این طرح کاملا رایگان بوده نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه ای از طریق فروشندگان نیست. پول خرید کالا نیز 48 ساعته به حساب فروشنده یا مغازه دار واریز می شود.

نحوه خرید 10 قلم کالای پیش بینی شده در کالابرگ الکترونیکی به این نحو است که در این طرح، اعتبار واریزی قابل برداشت به شکل نقدی نیست و صرفا با آن می توان 10 قلم کالای اساسی را خریداری کرد. درواقع یک ماه قبل از پرداخت یارانه نقدی ماهانه، این اعتبار به حساب فرد (سرپرست خانوار) واریز می شود تا 10 قلم کالای مدنظر در این طرح را خریداری کند و امکان برداشت نقدی ندارد. هر سرپرست خانوار به میزان تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می تواند از کالاهای مذکور خریداری کند که مانند خریدهای معمولی با کارت بانکی انجام می گیرد و بخشی از یارانه کالا از محل اعتبار حساب یارانه و مابقی از حساب بانکی سرپرست خانوار کم می شود و در بیستم هر ماه به جای مانده اعتبار به حساب سرپرست واریز می شود. چنانچه تمایل به خرید کالای الکترونیکی نبود، همچنان امکان برداشت نقدی یارانه واریزی ماه های آینده وجود دارد.

  • آغاز طرح کالابرگ الکترونیکی در 3 استان | زمان اجرای طرح در سراسر کشور | یارانه نقدی حذف می شود؟
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1401 بروزرسانی: 16 بهمن 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1404

به "نحوه خرید 10 قلم کالای اساسی در کالابرگ الکترونیکی ، خانوارها یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خود خرج می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه خرید 10 قلم کالای اساسی در کالابرگ الکترونیکی ، خانوارها یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خود خرج می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید