کرونا امید رونق اقتصاد جهانی را بر باد داد

به گزارش مجله جغتای، در پی گسترش ویروس کرونا بدترین عملکرد اقتصاد جهانی پس از بحران اقتصادی سال 2009 رقم خورد.

کرونا امید رونق اقتصاد جهانی را بر باد داد

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، اقتصاد جهان بدترین عملکرد خود را از زمان بحران مالی یک دهه گذشته داشته است. ویروس کرونا بیش از پیش امید برای رونق دوباره اقتصاد را از بین برده است.

درست در هفته هایی که اقتصاددانها پیش بینی نموده بودند رکود مالی به وجود آمده به خاطر شرایط چین به سرعت با محدود شدن شیوع ویروس کرونا از بین می رود، بسیاری عقیده دارند این خوش بینی بی فایده است چون کارخانه های چین هنوز بسته هستند و کارگران در خانه مانده اند.

این ویروس که زنجیره های عرضه را مختل و گردشگری و تجارت را راکد نموده بود، حالا به اروپا و آمریکا سرایت نموده و فعالیت های مالی در مناطق دیگر را هم تهدید می نماید.

اقتصاددان های بانک آمریکا که یک شرکت خدمات مالی است، به مشتریان خود هشدار داده اند انتظار دارند اقتصاد جهان در امسال میلادی تنها 2.8 درصد رشد کند یعنی ضعیف ترین رشد از 2009 تا حالا این اقتصاددان ها قبلاً ضعیف ترین رشد را برای چین از 1990 پیش بینی نموده بودند ولی حالا می گویند آمریکا کمترین رشد مالی را طی چهار سال گذشته خواهد داشت.

این دورنما در تضاد با آن چیزی است که صندوق بین المللی پول در روز شنبه منتشر کرد. این صندوق خاطرنشان کرد احتمالاً تنها 0.1 درصد از پیش بینی قبلی 3.3 درصد رشد برای اقتصاد جهان در امسال میلادی کم خواهد نمود ولی ممکن است شرایط از این هم بدتر باشد. با سقوط بازار سهام، شرکتها در حالت هشدار قرار دارند. بانک بریتانیایی استاندارد چارترد خاطرنشان کرد سود آن به خاطر شیوع ویروس کرونا کاهش خواهد یافت.

  • برآورد فوربس از خسارتهای کرونا | کاهش رشد اقتصاد جهانی چه اندازه خواهد بود؟
  • رقابت نفت و کرونا، یکی بالا می ورد، دیگری پایین
  • سقوط بازارهای سهام در میانه شیوع کورونا| کورونا می تواند آسیبی در حد بحران مالی 2008 ایجاد کند
  • ایرلاین های جهان از کرونا و لغو پروازها چقدر ضرر کردند؟

اقتصاددان های بلومبرگ تخمین می زنند اقتصاد چین در هفته جاری 60 و 70 درصد شرایط معمول را داشته باشد که 50 تا 60 درصد بالاتر از هفته گذشته است. فعلاً بانک های مرکزی اصلی کاهش نرخ بهره را به تعویق انداخته اند و منتظر تاثیر نهایی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد هستند.

همه چیز بستگی به نحوه شیوع ویروس کرونا و تأثیرات مالی آن دارد. تاثیراتی که بهبود مالی پس از قرارداد تجاری موقت بین چین و آمریکا را از بین برد. اقتصادهای ژاپن، ایتالیا و فرانسه در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی کوچکتر شده بودند.

اطلاعات دولتی آمریکا هم نشان میدهد تقاضا در اقتصاد این کشور کندتر از آن چیزی است که ابتدا در آن دوره گزارش شده بود. تحقیقات بانک جهانی در 2007 نشان می داد هزینه آنفولانزا 0.7 درصد فراوری ناخالص داخلی و در یک شیوع شدید، 4.8 درصد بوده است. در 2020 این رقم بین 630 میلیارد دلار و 4.3 تریلیون دلار است یا به عبارت دیگر بین یک شرایط قابل مدیریت و رکود جهانی.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 51

به "کرونا امید رونق اقتصاد جهانی را بر باد داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا امید رونق اقتصاد جهانی را بر باد داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید