10 الگوی تغذیه سالم برای حفظ سلامت قلب و عروق

به گزارش مجله جغتای، انجمن قلب آمریکا به تازگی بیانیه علمی جدیدی منتشر کرد که همه را تشویق می کند به جای تمرکز بر رژیم های غذایی سخت و غذا ها و نوشیدنی هایی که برای آن ها خوب یا بد هستند، روی الگوهای رژیم غذایی خود تمرکز نمایند تا به کاهش بیماری قلبی در تمام مراحل زندگی کمک نمایند.

10 الگوی تغذیه سالم برای حفظ سلامت قلب و عروق

به گزارش دویچه وله به نقل از Scitechdaily طبق بیانیه راهنمای رژیم غذایی 2021 برای بهبود سلامت قلب و عروق که در مجله Circulation منتشر شده، این الگوی تغذیه سالم علاوه بر سلامت قلب، برای محیط زیست و کاهش گاز های گلخانه ای نیز مفید است.

در دستورالعمل نو، 10 ویژگی الگوی غذایی برای ارتقای سلامت قلب توضیح داده شده است:

برای حفظ وزن سالم، بین غذا و کالری دریافتی و مقدار فعالیت بدنی تعادل برقرار کنید.

طیف گسترده ای از مواد غذایی سالم را انتخاب کنید و مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید تا اینکه مواد مغذی را از طریق غذا به جای مکمل ها دریافت کنید.

غلات کامل و سایر غذا هایی را که بیشتر از غلات کامل تشکیل شده اند انتخاب کنید.

منابع سالم پروتئین بدون چربی یا با فیبر بالا مانند پروتئین های گیاهی (آجیل و حبوبات)، ماهی یا غذا های دریایی، لبنیات کم چرب یا بدون چربی و تکه های بدون چربی گوشت را انتخاب کنید.

مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده، بیکن، سالامی و ... را محدود کنید.

از روغن های گیاهی مایع غیرگرمسیری مانند روغن زیتون یا آفتاب گردان استفاده کنید.

تا آنجا که ممکن است به جای غذا های فوق فرآوری شده، غذا های کم فرآوری شده را انتخاب کنید.

مصرف نوشیدنی ها و غذا های حاوی قند اضافه شده را به حداقل برسانید.

غذا هایی با نمک کم یا بدون نمک انتخاب یا آماده کنید.

مصرف الکل را محدود کنید.

در این دستورالعمل همچنین تاکید شده غذا های فرآوری شده شامل گوشت هایی که با دودی کردن، یا افزودن مواد نگه دارنده شیمیایی نگهداری می شوند و غذا های گیاهی که نمک، شکر یا چربی اضافه شده دارند، هستند.

غذا های فوق فرآوری شده آن هایی هستند که فراتر از نمک اضافه شده، شیرین کننده ها یا رنگ های مصنوعی، طعم دهنده ها و مواد نگه دارنده دارند که پایداری آن ها را افزایش می دهد، بافتشان را حفظ می کند و باعث خوش طعمی شان می شود.

بر اساس این دستورالعمل، تغذیه نقش مهمی در سلامت قلب در طول زندگی ایفا می کند. یک رژیم غذایی سالم برای قلب در کنار رفتار های سالم مانند فعالیت بدنی منظم و اجتناب از قرار گرفتن در معرض محصولات تنباکو از دوران کودکی برای کاهش خطر افزایش سطح کلسترول بد، فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع 2 و سندرم متابولیک کلیدی است.

برای اولین بار، موضوع سلامت محیط زیست در دستورالعمل رژیم غذایی انجمن قلب آمریکا گنجانده و تاکید شده که محصولات حیوانی، به ویژه گوشت قرمز (گوشت گاو، بره، خوک، گوساله، گوزن یا بز)، بیشترین تأثیر زیست محیطی را از نظر استفاده از آب و زمین دارند و به مقدار قابل توجهی در انتشار گاز های گلخانه ای موثرند.

از این رو، جایگزین کردن پروتئین های گیاهی می تواند به بهبود سلامت فردی و محیط زیست کمک کند.

به توصیه محققان مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده را محدود کنید

نوشیدن کدام چای به حفظ وزن ایده آل کمک می کند؟

برخی دم نوش ها به لطف ترکیبات گیاهی می توانند متابولیسم را بهبود بخشند و به کاهش وزن کمک کنند.

به گزارش Everyday Health انواع چای حاوی ترکیبات شیمیایی با خواص آنتی اکسیدانی هستند که می توانند متابولیسم را با تحریک بدن برای شکستن سریع تر چربی ها و سوزاندن کالری بیشتر افزایش دهند.

چای حاوی چهار نوع کاتچین است: اپی کاتچین (EC)، اپی گالوکاتچین (EGC)، اپی کاتچین گالات (ECG) و اپی گالوکاتچین گالات (EGCG). از میان این چهار مورد، EGCG بیشترین سهم را در بسکمک از مزایای سلامتی چای دارد.

چای سبز

بیشتر مکالمات در مورد تاثیر چای بر کاهش وزن معمولاً با چای سبز شروع می شود و دلیل خوبی هم دارد. محققان بار ها ارتباط بین نوشیدن چای سبز و داشتن دور کمر کوچک تر را مشاهده کردند. اثرات کالری سوزی چای سبز ممکن است ناشی از اثرات توامان EGCG و کافئین باشد.

علاوه بر این، EGCG و کافئین موجود در چای سبز ممکن است به طور خاص سلول های چربی را هدف قرار دهند. EGCG می تواند رشد سلول های چربی (که به آن آیدیوژنز نیز می گویند) را مهار کند، بنابراین بدن سلول های چربی نو تشکیل نمی دهد.

چای سیاه

این نوع چای در حالی که حاوی EGCG است، منبع بهتری از تافلاوین که نوعی پلی فنول است نیز محسوب می شود. پلی فنول های موجود در چای سیاه ممکن است موجب کاهش دریافت کالری و کاهش جذب چربی ها و کربوهیدرات ها شوند. پلی فنول ها همچنین ممکن است باعث بهبود تنوع باکتری های خوب روده شوند که خود سدی برای ابتلا به چاقی است.

چای اولانگ

این چای نیمه اکسید شده یک انتخاب محبوب با طعمی غلیظ تر از چای سبز است. اولانگ حاوی ترکیبی از پلی فنول ها یعنی کاتچین ها و تافلاوین ها است.

مانند انواع دیگر چای، اولانگ نیز کافئین دارد و باعث کاهش وزن می شود. چای اولانگ ممکن است به طور مستقیم با کمک به متابولیسم لیپید، منجر به کاهش وزن شود.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داده در 70 درصد از افراد مبتلا به چاقی شدید (آن هایی که شاخص توده بدنی بالاتر از 35 دارند)، نوشیدن روزانه چهار فنجان از این نوع چای باعث شده که تا خاتمه شش هفته بیش از 900 گرم وزن کم کنند.

چای سفید

بر اساس بررسی های گذشته، در مورد چای سفید کمترین فرآوری صورت می گیرد. به همین دلیل مقدار زیادی مواد ضد التهابی دارد. انواع آنتی اکسیدان ها و EGCG، این چای را به یکی دیگر از دم کرده های بالقوه مفید برای کاهش وزن تبدیل می کند. چای سفید برای سرعت بخشیدن به تجزیه سلول های چربی و جلوگیری از تشکیل سلول های نو چربی مفید است.

چای هیبیسکوس (چای ترش)

این چای ترش و تند حاوی کاتچین EGCG است و نشان داده شده که به کاهش فشار خون و کلسترول کمک می کند. همچنین ممکن است این نوع چای به شما کمک کند وزن خود را در سطح سالم تری نگه دارید. هیبیسکوس تولید آمیلاز را که در جذب کربوهیدرات ها و نشاسته نقش دارد، مهار می کند.

البته به گفته متخصصان تغذیه هیچ اکسیر جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد. نوشیدن چای می تواند به بهبود هیدراتاسیون و افزایش متابولیسم کمک کند، اما برای مدیریت وزن، باید رژیم غذایی و سبک زندگی را تغییر دهید.

برخی دم نوش ها به لطف ترکیبات گیاهی می توانند متابولیسم را بهبود بخشند و به کاهش وزن کمک کنند

کشف فتالات؛ ماده شیمیایی مضر در انواع فست فود

بر اساس مطالعه ای که به تازگی از طریق محققان آمریکایی منتشر شده، انواع فست فود هایی که آمریکایی ها خریداری می کنند، حاوی مواد شیمیایی به نام فتالات هستند که با فهرست طولانی مسائل سلامتی مرتبط است.

محققان دانشگاه جورج واشنگتن 10 ماده از 11 ماده شیمیایی بالقوه مضر از جمله فتالات ها را در این غذا ها کشف کردند. فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که برای نرم کردن پلاستیک ها استفاده می شوند و ثابت شده که سیستم غدد درون ریز را مختل می کنند.

در این مطالعه، محققان 64 غذای فست فود را به همراه تعدادی دستکش استفاده نشده از رستوران های مختلف خریداری کردند. نتایج تحقیقات این تیم بر روی مواد غذایی و دستکش ها از این قرار بود:

81 درصد از نمونه های غذایی مورد مطالعه حاوی نوعی فتالات به نام DnBP و 70 درصد حاوی DEHP بودند. هر دوی این مواد شیمیایی در مطالعات متعدد با باروری و مسائل باروری در انسان مرتبط شده اند. این مواد شیمیایی همچنین می توانند خطر یادگیری، توجه و اختلالات رفتاری را در دوران کودکی افزایش دهند.

86 درصد از غذا ها حاوی نرم کننده پلاستیک به نام DEHT بودند، یک ماده شیمیایی که نیاز به مطالعه بیشتر برای مشخص تأثیر آن بر سلامت انسان دارد.

بوریتو های مرغ و چیزبرگر بالاترین سطح DEHT را داشتند. محققان خاطرنشان کردند که دستکش های جمع آوری شده از همان رستوران ها نیز حاوی این ماده شیمیایی بودند.

به گفته محققان، فتالات ها و نرم کننده های جایگزین می توانند از پلاستیک ها به داخل غذا منتقل شوند. البته این خطر فقط متوجه فست فود ها نیست و هر غذایی که در رستوران سرو می شود می تواند در معرض چنین مواد شیمیایی قرار گیرد.

تحقیقات قبلی از طریق این تیم نشان می دهد افرادی که غذای پخته شده در خانه می خورند، سطوح پایین تری از این مواد شیمیایی در بدن خود دارند، احتمالاً به این دلیل که در آشپز های خانگی از دستکش یا بسته بندی پلاستیکی برای نگهداری غذا استفاده نمی کنند.

محققان یافته های خود را 27 اکتبر در مجله Exposure Science and Environmental Epidemiology منتشر کردند.

تاثیر زینک در کوتاه کردن دوره سرماخوردگی

بسکمک از مردم با مشاهده اولین نشانه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا از مکمل زینک استفاده می کنند و شواهد نوی وجود دارد که این عادت را تایید می کند.

محققان استرالیایی دریافتند که به نظر می رسد این مکمل به کوتاه شدن عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا، سینوزیت و ذات الریه کمک می کند.

محققان زینک را به عنوان یک جایگزین طبیعی مناسب برای عفونت های مجاری تنفسی معرفی می کنند. به گفته آنها، زینک نقش مهمی در افزایش ایمنی، کاهش التهاب و آسیب بافتی ایفا می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پتانسیل زینک، محققان چندین کارآزمایی بالینی را که شامل مطالعه بر روی بیش از 5 هزار و 400 بزرگسال بود، بررسی کردند و دریافتند که قرص های زینک یا اسپری بینی آن، از حدود 5 عفونت نو دستگاه تنفسی در 100 نفر در ماه جلوگیری می کند و بیشترین تاثیرش برای کاهش خطر علائم شدیدتر مانند تب و بیماری های شبه آنفلوآنزا است.

در مجموع، زینک ممکن است به عنوان یک گزینه درمانی از طریق پزشکان به بیمارانی پیشنهاد شود که در پی بهبودی سریع تر هستند و ممکن است در پی تجویز آنتی بیوتیک غیر ضروری باشند.

دکتر لن هوروویتز، متخصص ریه در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک است. او در این مطالعه نو شرکت نداشت، اما تایید کرد که بیشتر شواهد بالینی از استفاده از مکمل زینک برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی، برخی فرآیند های التهابی و عفونت های تنفسی حمایت می کند.

توصیه معمول برای مصرف زینک، 25 میلی گرم در روز است، اما تیم تحقیقاتی استرالیایی اعلام کرده پزشکان و مصرف کنندگان باید بدانند که اطمینان قابل توجهی در مورد اثربخشی بالینی فرمولاسیون های مختلف زینک، دوز ها و موارد تجویز آن وجود ندارد.

این مطالعه از طریق محققان دانشگاه وسترن سیدنی روز 2 نوامبر در مجله BMJ Open منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1084

به "10 الگوی تغذیه سالم برای حفظ سلامت قلب و عروق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 الگوی تغذیه سالم برای حفظ سلامت قلب و عروق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید