5 چیزی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید

به گزارش مجله جغتای، ماشین ظرفشویی اتوماتیک یکی از مفیدترین لوازم آشپزخانه است و با استفاده از آن به راحتی می توانید انواع ظروف را بشورید. ماشین ظرفشویی می تواند خیلی بیشتر از ظروف، قابلمه ها و تابه ها را تمیز کند. در واقع اسباب بازی ها، وسایل روشنایی را می توان با ظرف شویی شست. اما برای مراقبت از ظروف آشپزخانه چند تا وسیله را نباید در آن قرار داد.

5 چیزی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید

1. ظروف اکریلیک یا پلاستیکی

ظروف پلاستیکی، اکریلیک و ملامین معمولاً دارای رنگ های روشن و طرح هستند. این ظروف سبک وزن و بسیار بادوام هستند اما متاسفانه اغلب قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند. آب گرم و مواد شوینده ماشین ظرفشویی می تواند برای ظروف پلاستیکی مضر باشد. بسیاری از ظروف ملامینه و اکریلیک پس از شستشوی مکرر در ماشین ظرفشویی ممکن است ترک بخورند، کمرنگ شوند و حتی بشنمایند. بسیاری از لیوان های پلاستیکی دارای برچسب قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، اما بهتر است این لیوان ها را نیز با دست بشویید. دمای بالا و مواد شوینده می تواند باعث ترک خوردن و کمرنگ شدن لیوان های پلاستیکی گردد. گرما می تواند باعث از بین رفتن عایق پلاستیکی لیوان گردد. برای مراقبت از ظروف آشپزخانه بهتر است ظرف هایی از جنس پلاستیک و ملامین را با دست بشورید.

2. چاقو و سایر وسایل تیز

چاقو های آشپزخانه و سایر وسیله های تیز هرگز نباید با ماشین ظرفشویی شسته شوند. مواد شوینده ماشین ظرفشویی می تواند تیغه چاقو را کند و عمر آن را کوتاه کند. گرمای چرخه های خشک کردن و شستشو می تواند باعث شل شدن یا ترک خوردن دسته چاقو گردد. برای اینکه چاقو و چنگال خود را تیز نگه دارید، آن را با دست بشویید. با آب داغ و صابون می توانید چاقو و چنگال را با احتیاط بشورید و آن ها را با دستمال یا پارچه میکروفیبر خشک کنید. اگر می خواهید چاقو ها را با ماشین ظرفشویی بشورید آن ها با فاصله از هم قرار دهید.

3. چدن، استیل کربن و ظروف نچسب

برای جلوگیری از چسبیدن غذا و زنگ زدن ظروف بهتر است هر بار که ظروف چدنی را می شویید آن را با روغن لیز کنید. روغن به داخل آهن نفوذ می نماید و یک پوشش محافظ در برابر خوردگی ایجاد می نماید و از چسبیدن غذا حین پختن جلوگیری می نماید. هنگامی که یک قابلمه چدنی را در ماشین ظرفشویی قرار می دهید، مواد شوینده و آب داغ روغن را از بین می برد. برای مراقبت از ظروف آشپزخانه به خصوص ظروف چدنی آن را با مایع و دست بشورید. قابلمه ها و تابه های استیل نیز قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند و مانند ظروف چدن نیز باید برای افزایش عمر ظروف آن را با دست بشورید. اگر غذا به ظرف چسبیده است می توانید آب را در قابلمه بجوشانید تا غذا جدا گردد. بیشتر ظروف نچسب دارای برچسب قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، اما می توانید با شستن دستی ظروف نچسب عمر آن را بیشتر کنید. ماشین ظرفشویی می تواند باعث خراشیدگی یا بریدگی روکش های نچسب گردد.

4. ظروف شیشه ای ظریف و چینی فاین

ظروف چینی و کریستال ظریف و شنماینده هستند و کاملاً قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند! شوینده و آب داغ می توانند به ظروف ظریف آسیب وارد نمایند و باعث شکستگی آن گردد. حتی کریستال های مقاوم نیز در صورت شستن در ماشین ظرفشویی ممکن است شکسته گردد. برای مراقبت از ظروف آشپزخانه و به خصوص ظروف کریستالی شستن با دست برترین راه چاره است.

5. قاشق، کاسه و تخته برش چوبی

دمای بالا و مواد شوینده موجود در ماشین ظرفشویی روغن های طبیعی را از ظروف چوبی و تخته های برش پاک می نماید. روغن های طبیعی موجود در ظروف چوبی رطوبت را تامین می نمایند و بدون آن ها ظرف های چوبی ترک می خورند. ترک ها نیز می توانند محیط مناسبی را برای رشد قارچ ها و باکتری ها ایجاد نمایند. اگر می خواهید تخته های برش و ظروف چوبی خود را سالم نگه دارید همواره آن ها را با دست بشویید. آب گرم و مایع ظرفشویی معمولاً برای تمیز کردن ظروف چوبی کافی است، اما نباید ظروف خیس بخورند. در غیر این صورت ممکن است چوب متورم گردد. برای ضد عفونی کردن ظروف چوبی، به آن ها آب لیمو و جوش شیرین بمالید، سپس بشویید و خشک کنید.

کلام آخر

با مراقبت و تمیز کردن ماشین ظرفشویی از خراب شدن آن جلوگیری کنید. وسایلی که در این مقاله نام بردیم مانند ظروف چدن و استیل، چوبی و کریستال را در ماشین لباسشویی قرار ندهید. یک ماشین ظرفشویی اگر به خوبی نگهداری گردد می تواند تا سال ها برای شما کار کند.

منبع: Maids

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 آذر 1402 بروزرسانی: 4 آذر 1402 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1499

به "5 چیزی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 چیزی که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید