حذف کارگران روزمزد و بازنشستگان از طرح یارانه 100 هزار تومانی

به گزارش مجله جغتای، در حالی دولت طرح پرداخت یارانه 100 هزار تومانی به گروه های نیازمند را به اجرا گذاشته است که کارگران روزمزد و حداقل بگیر و بازنشستگان با وجود نیازمندی، جزو مشمولان این طرح قرار داده نشده اند.

حذف کارگران روزمزد و بازنشستگان از طرح یارانه 100 هزار تومانی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در حالی که کارگران با مسائل معیشتی دست و پنجه نرم می نمایند و گرفتار تأمین معاش خود هستند, دولت به فکر هیچ گونه معیشتی برای کارگران نیست.

نبودن دستمزد واقعی، کمبود فرصت های اشتغال شایسته وافسارگسیخته تورم باعث شده است که زندگی کارگران این روزها در شرایط دشواری تری قرار گیرد. با وجود تمام این مسائل اما همیشه کارگران از طرح های حمایتی 100 سال یک بار دولت محروم می شوند.

اما پس از بروز بحران کرونا، بازار یارانه و پرداخت های نقدی باز در دستور کار دولت نهاده شد. دولت در ماه های اول بحران، مبالغی را به بعضی خانوارها پرداخت کرد و بعد از آن طرح تأمین کالاهای اساسی یا یارانه غذا در دستور کار نهاده شد و اکنون نیز قرار است از آذر ماه به مدت چهار ماه، یارانه 120یا 100 هزار تومانی به گروه های هدف پرداخت گردد.

این طرح دولت یک مشکل عمده دارد وآن این است که بار دیگر کارگران از این لیست حذف شدند.

در طرح تامین کالاهای اساسی که از آبان ماه، در دستور کار مجلس نهاده شد و تصویب شد، قرار است 120 هزار تومان اعتبار ماهانه برای خرید کالاهای اساسی به 20 میلیون نفر از فرودست ترین اقشار جامعه پرداخت گردد؛ کارگران و بازنشستگان حتی حداقل بگیران در میان این 20میلیون نفر نیستند؛ هرچند ابلاغیه اجرایی این یارانه که قرار است همیشگی باشد و در سال 1400 نیز تداوم داشته باشد، هنوز توسط دولت صادر نشده، اما در روز آخر آذرماه، دولت از یارانه موقت دیگری اطلاع داد که بازهم کارگران و بازنشستگان و در کل بیمه شدگان، جزو جامعه هدف آن نیستند.

در مقدمه اطلاعیه وزارت کار آمده است که این یارانه با هدف حمایت معیشتی از اقشار فرودست و فاقد درآمد ثابت، در دستور کار نهاده شده است؛ در متن اطلاعیه در ارتباط با چندوچون، میزان پرداخت و جامعه هدف می خوانیم:

حمایت معیشتی 120هزار تومانی ماهیانه به ازای هر نفر:

به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، هر نفر ماهیانه 120هزار تومان پرداخت خواهد شد.

حمایت معیشتی 100هزار تومانی به ازای هر نفر:

افرادی که معینات زیر را به صورت همزمان داشته باشند، مشمول حمایت معیشتی 100هزار تومانی به ازای هر نفر خواهند شد:

خانوارهایی که هیچ یک از اعضای آن ها حقوق ماهانه دریافت نمی نمایند.

کارکنان بخش دولتی، نیمه دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می شوند، در زمره این گروه نیستند.

خانوارهایی که هیچ یک از اعضای آن ها بیمه پرداز نباشند.

بر اساس آنالیز شاخص های بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک های پایین هستند.

خانوارهایی که در گروه مشمولان طرح حمایت معیشتی باشند.

اما مسئله مهم این است. در شرایطی که دولت شرط داشتن درآمد ثابت را حذف نموده است, کارگری که حقوقش به 2میلیون تومان هم نمی رسد یا بازنشسته ای که با هزاران بیماری و دغدغه تنها 2میلیون تومان دریافت می نماید, چگونه باید زندگی کند؟

به اعتقاد کارشناسان مالی بهتر بود دولت یک مرزی را برای حقوق ثابت معین می کرد, در این صورت شاید تعدادی از کارگران مشمول می شدند.

اینکه دولت شرط حقوق ثابت را گذاشته است باعث شده تعدادی از افرادی که به حق نیازمند این مقدار اندک از یاری حمایتی دولت هستند محروم شده اند. , متأسفانه تعدادی از بیمه شدگان تأمین اجتماعی هستند که هیچ کدام از حقوق و مزایای شغلی را دریافت نمی نمایند و فقط با حقوق اندک روزگار می گذرانند.

به اعتقاد فتح الله بیات ،رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور تنها گروه هایی از کارگران که ممکن است مشمول دریافت این یارانه معیشتی کرونا شوند، کارگران روزمزد و بخشی از کارگران ساختمانی هستند البته در صورتی که بیمه نداشته باشند.

بیات اضافه نمود: این طرح شامل حال کارگران حداقل بگیر و بازنشستگان و مستمری بگیران نمی گردد و جامعه کارگری و بازنشستگان به کلی از این چرخه حذف شده اند. لااقل باید همه کارگران ساختمانی، فصلی و روزمزد را که در این ایام دچار بیکاری های گاه و بیگاه هستند، مشمول این یارانه نمایند و به آنها ماهانه این 100 هزار تومان را بپردازند.

علاوه بر کارگران, بازنشستگان تأمین اجتماعی هم از لیست دولت حذف شده اند. مهدی مجیدی, عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی معتقد است:معین نیست دولت چطور این تصمیم را گرفته و برچه مبنایی مشمولان را انتخاب نموده است. 65درصد بازنشستگان تامین اجتماعی، حداقل بگیر و زیر حداقل بگیر هستند و با توجه به گرانی و تورم، توان خرید مایحتاج ساده زندگی را ندارند؛ چرا اینها را به حساب نیاورده اند؟!

وی ادامه می دهد: باید برای شرط دریافت یارانه، میزان مستمری ماهانه بازنشستگان را در نظر می گرفتند؛ بعضی مستمری بگیران زیر یک میلیون و 500هزار تومان تا 2میلیون تومان درآمد ماهانه دارند؛ آیا صرف بیمه بودن و حقوق ثابت داشتن کافی است که دیگر فرد نیازی به یاری معیشتی و یارانه نداشته باشد؟!

مجیدی اضافه می نماید: توقع داریم که هم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و هم وزیر کار به مساله ورود نموده و خواهان پرداخت یاری معیشتی به مستمری بگیران نیازمند شوند؛ بازنشستگانی هستند که نمی توانند هفتگی تخم مرغ و میوه برای خانواده هایشان بخرند؛ هزینه های بهداشتی و درمانی بازنشستگان که عموماً سالمند و دچار کهولت هستند، به خاطر کرونا افزایش یافته اما متأسفانه دولت هیچ یاریی به این گروه نمی نماید؛ به نظر می رسد طرح های یارانه ای دولت و مجلس، بیشتر شعاری و مُسَکن مانند است و دنبال این نیستند که نیازمندان واقعی را پیدا نمایند.

لازم به ذکر است کارگران روزمزدی که نه تنها مزایای کاری ندارند, بلکه حقوق مستمر و دائم هم ندارند و در دوران کرونا با مسائل متعدد دست و پا می زنند، هیچ وقت مد نظر دولت نبوده و برای آنها اقدامی ننموده اند. این بار هم دولت بدون توجه به اینکه مشمولان واقعی را شناسایی کند, به دنبال اجرای طرحی است که خلا های بسیاری در شناسایی مشمولان دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 608

به "حذف کارگران روزمزد و بازنشستگان از طرح یارانه 100 هزار تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف کارگران روزمزد و بازنشستگان از طرح یارانه 100 هزار تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید