راه های کنترل وزن و چاقی دانش آموزان

به گزارش مجله جغتای، وزیر آموزش وپرورش دستورالعمل پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم را ابلاغ کرد.

راه های کنترل وزن و چاقی دانش آموزان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بچه ها، نوجوانان و جوانان دانش آموز، سرمایه های اصلی کشور و آینده سازان مهین اسلامی هستند. تربیت متوازن و تمام ساحتی دانش آموزان از مطالبات سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است به نحوی که در بیانیه ارزش های این سند بر سلامت جسمانی و نشاط دانش آموزان تأکید شده است. یکی از علل اصلی که سلامت امروز و فردای نسل در حال رشد را به مخاطره می اندازد، شیوع افزایش وزن و چاقی در سنین خردسالی و دانش آموزی است.

این پدیده یک پیامد هزاره سومی است که برخی از کشور های جهان را به شرایط هشدار دهنده ای رسانده و درکشور ما نیز از فرایند روبه رشدی برخوردار شده است. افزایش وزن و چاقی نه تن ها سلامت بچه ها و نوجوانان را در طول تحصیل به خطر می اندازد، بلکه بر زندگی آنان در آینده تأثیرگذار است و آنان را با مسائل بهداشتی، سلامتی و شیوع بیماری های غیر واگیر روبرو خواهد نمود. به همین منظور وزارت آموزش وپرورش مصمم است پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم را تدوین و از رهگذر اجرای آن نقش مؤثری در تأمین سلامت عمومی امروز و آینده جامعه ایفا نماید.

در ادامه ابلاغ این دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش تاکید کرده است؛ ضمن ارسال دستورالعمل پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم انتظار می رود کلیه همکاران پرتلاش وزارت آموزش وپرورش که دغدغه اصلی آنان برابر آموزه های سند تحول بنیادین، پرورش دانش آموزانی مؤمن، سالم، دانا، توانا، خودباور، بانشاط، امیدوار و شجاع است، در اجرای دقیق این پروژه مساعدت و در رعایت موارد زیر اهتمام لازم را معمول کنند:

1- از مدیران کل استان ها و رؤسای آموزش وپرورش مناطق/ شهرستان های کشور انتظار می رود ابعاد، اهداف، شیوه و زمان اجرای این پروژه را برای مدیران و دست اندرکاران سطوح منطقه ای و مدرسه ای (به ویژه مدیران مدارس) تشریح و بر ضرورت اجرای آن تأکید کنند.

2- مشارکت فعال، هماهنگی اولیای دانش آموز با آموزه های اولیای مدرسه، تضمین کننده تحقق اهداف پروژه خواهد بود. به همین لحاظ بر مشارکت و همکاری متقابل والدین با مدرسه به ویژه والدینی که فرزندان آنان دارای اضافه وزن و چاقی هستند، توصیه جدی می گردد.

3- در اولین فرصت، نسبت به تشکیل شورای آموزش وپرورش استان / شهرستان/ منطقه، باهدف حمایت اجرای فراگیر و جلب مشارکت کلیه سازمان ها و عوامل سهیم و مؤثر، به منظور اجرای پیروز پروژه اقدام گردد.

4- از فنون مدیریت اطلاع رسانی و پویش های ملی استانی، منطقه ای و مدرسه ای در تبلیغ و ترویج پروژه به منظور توسعه مشارکت تمامی ذی نفعان و حمایت اجتماعی استفاده گردد.

5- بر مطالعه و انتقال مفاهیم آموزشی دستورالعمل های این پروژه اعم از نحوه اجرا، آموزش منابع انسانی، مشارکت والدین، تغذیه سالم، فعالیت بدنی و ... که در سامانه حوزه تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش وپرورش و کانال های مرتبط در شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) درج شده است، توصیه می گردد.

6- ضمن افزایش فعالیت های حرکتی در مدارس و تأکید برافزایش تحرک در محله و منزل، در پایگاه تغذیه سالم مدرسه و در منزل، محیط تغذیه ای سالمی برای کنترل کالری مورجهانز دانش آموزان فراهم آید.

7 - در عنوان نمودن اثرات منفی وزن اضافی و چاقی نباید به گونه ای افراط گردد که به تأثیرگذاری منفی روحی دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق بیانجامد. جمعیت هدف ما تمامی دانش آموزان مدرسه اعم از افراد لاغر، دارای وزن طبیعی، وزن اضافی و چاق است که بایست مورد آموزش، مشاوره و حمایت قرار گیرند.

8- با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال عدم بازگشایی مدارس در برخی از استان ها و شهر های کشور اجرای پروژه کنترل وزن در دانش آموزان با همکاری معلمان، والدین و دانش آموزان و پیگیری از طریق سامانه شاد و فضای مجازی مطابق دستورالعمل امکان پذیر خواهد بود.

9- این پروژه با همکاری عوامل مدرسه (مدیران، معاونان، دبیران، آموزگاران و مراقبین سلامت مدارس) انجام پذیر است، از اجرای آن به صورت برون سپاری خودداری گردد.

10- مشخص شاخص توده بدنی دانش آموزان در مرحله اولیه یا پیش آزمون حداکثر تا 15 آبان ماه صورت می گیرد و دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق شناسایی می شوند. سپس با آموزش، مشاوره و حمایت با همکاری خانه و مدرسه، دانش آموزان وزن خویش را مدیریت می کنند و پس از آزمون مرحله ثانویه، تغییرات شاخص توده بدنی مشخص و تحلیل می گردد.

11- منابع مورجهانز اجرای این پروژه از اعتبارات معاونت تربیت بدنی و سلامت تأمین خواهد شد و دریافت هرگونه هزینه از دانش آموزان با هر عنوانی ممنوع است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 393

به "راه های کنترل وزن و چاقی دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های کنترل وزن و چاقی دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید