سیگاری ها کرونا نمی گیرند؟!

به گزارش مجله جغتای، هیچ وقت زمانی بهتر از این برای ترک سیگار در مواجهه با یک ویروس بیماری زای تنفسی مثل کووید - 19 نبوده است. اما نیکوتین شاید داروی جالبی برای تحقیقات بیشتر باشد تا اثرات آن را در درمان این بیماری بررسی کنیم.

سیگاری ها کرونا نمی گیرند؟!

در پی اعلام نتایج تحقیقی در فرانسه مبنی بر احتمال پایین ابتلای افراد سیگاری به ویروس کرونا، دانشمندان به مردم هشدار داده اند که سیگار نکشند. پژوهشگران فرانسوی ایده ای را مطرح کرده اند که براساس آن نیکوتین موجود در سیگار می تواند افراد را در مقابل ویروس کرونا محفوظ نگاه دارد. همزمان نتایج یک تحقیق حکایت از تعداد پایین افراد سیگاری مبتلا به کووید- 19 در بیمارستان ها دارد.

به گفته یکی از بیمارستان های پاریس، آزمایش های حیاتی در این زمینه در جریان است. هر چند کارشناسان بهداشت عمومی هشدار داده اند که کشیدن سیگار همچنان یک خطر برای این ویروس است.

پروفسور جان بریتون، مدیر مرکز مطالعات تنباکو و الکل بریتانیا به نشریه ایندیپندنت گفته: افراد سیگاری پس از ابتلا به ویروس کرونا به نظر بیش از غیرسیگاری ها در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند.

پروفسور اپیدمیولوژی در دانشگاه ناتینگهام گفت: نیکوتین می تواند شما را از ابتلا در امان نگه دارد و آزمایش ها واقعا جالب بوده، ولی پیام ما به افراد سیگاری دقیقا همان است که بود: سیگار کشیدن را متوقف کنید. در هیمن رابطه، پروفسور لیندا باولد از دانشگاه ادینبرو گفته: بیماری کووید- 19 در افرادی که پیش زمینه های بیماری مرتبط با سیگار دارند به مراتب سنگین تر و بدتر است.

مطالعات نشان می دهد که استنشاق رایحه های وانیل، قهوه یا نعناع تند می تواند به شکست دادن میل شدید به سیگار کمک کند او تاکید کرد که واکنش افراد سیگاری مبتلا به ویروس در دستگاه تنفسی نسبت به دیگران خوب نیست و دوره درمان آن ها در بعد از این مرحله در بیمارستان نیز طولانی تر است.

او افزود: هیچ وقت زمانی بهتر از این برای ترک سیگار در مواجهه با یک ویروس بیماری زای تنفسی مثل کووید - 19 نبوده است. اما نیکوتین شاید داروی جالبی برای تحقیقات بیشتر باشد تا اثرات آن را در درمان این بیماری بررسی کنیم.

به گفته محققان فرانسوی، نیکوتین احتمالا در جلوگیری و کنترل عفونت ویروس کرونا موثر است. این محققان می گویند در صدد انجام آزمایش انسانی با استفاده از چسب نیکوتین هستند. نتایج مطالعه ای اجرا شده در یک بیمارستان دانشگاهی نیز بیانگر آن است که آمار افراد سیگاری مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان ها، نسبت به جمعیت کل بیماران پایین تر است.

براساس این پژوهش، حدود 8 درصد بیماران بستری شده گفته اند سیگار می کشند، در مقایسه با 25 درصد جمعیت فرانسه. به گفته دکتر لاین شهاب، استادیار بهداشت روانی در کالج دانشگاهی لندن، این یافته ها ممکن است به دلیل ترک سیگار از سوی افراد پس از ابتلا به ویروس کرونا باشد که بر دستگاه تنفسی و کارآیی شش ها تاثیر می گذارد.

او گفت: شاید علت آمار پایین افراد سیگاری مبتلا به ویروس، این باشد که بعضی بیماران در واقع به خاطر این بیماری قادر به سیگار کشیدن نیستند. وی افزود: هنوز کسی نمی داند که آیا نیکوتین افراد را در مقابل کرونا محافظت می کند یا نه، اما سیگاری ها همچنان به واسطه عادت های خود در معرض خطر ابتلا هستند، چرا که دست هایشان را زیاد نزدیک صورت می برند.

در پی انتشار نتایج این مطالعه، رئیس آژانس بهداشت ملی فرانسه، گفته هنوز شواهد مشخصی در باره نقش نیکوتین در پیشگیری از بیماری در دست نیست. او هشدار داده که سیگار همچنان اولین قاتل خاموش در فرانسه است.

فرانسه با بیش از 158 هزار و 300 بیمار مبتلا به ویروس کرونا، ضربه بزرگی از این اپیدمی عالمگیر خورده است.

قرنطینه سراسری در این کشور که رفت و آمد های مردم را محدود و برگزاری تجمعات عمومی را ممنوع کرده از اواسط مارس گذشته اعمال شده است. تدابیری که به منظور مهار این اپیدمی اعمال شده طبق بعضی مطالعات، تنها در یک ماه، جان حدود 61 هزار نفر را نجات داده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 197

به "سیگاری ها کرونا نمی گیرند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگاری ها کرونا نمی گیرند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید