علائم سرطان کلیه چیست؟

به گزارش مجله جغتای، سرطان کلیه از بیماری هایی است که با علائمی همچون درد در پهلو و یا ادرار خونی تعیین می گردد. استعمال دخانیات و فشار خون بالا از مهمترین علل سرطان کلیه بوده که با استفاده از روش نفرکتومی می توان این بیماری را درمان کرد.

علائم سرطان کلیه چیست؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - سرطان کلیه نوعی سرطان است که در سلول های کلیه ایجاد می گردد. این سرطان یا سلول های کلیه را مبتلا می سازد و یا سلول های اوروتلیال درون لگن چه های کلیه را مورد هدف قرار می دهد. (لگنچه کلیه، فضایی خالی در میان کلیه است که ادرار در آن جمع می گردد.) سرطان کلیه می تواند یک تومور ثانویه ناشی از متاستاز سرطانی دیگر در هر کجای بدن باشد. (به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت های دیگر، متاستاز گفته می گردد.)

این سرطان معمولاً در افراد بالاتر از 40 سال دیده می گردد، ولی علت دقیق این بیماری مشخص نیست. وقتی که سرطان به بیرون از کلیه گسترش می یابد، سلول های سرطانی اغلب در غدد لنفاوی اطراف یافت می شوند. این بیماری همچنین گاهی به ریه ها، استخوان ها و یا کبد نفوذ می کند و ممکن است از یک کلیه به کلیه دیگر منتقل گردد.

نشانه ها و علائم سرطان کلیه چیست؟

 • درد در پهلوها یا یک طرف پهلو
 • وجود خون در ادرار که یا فرد به وضوح آن را در ادرار خود می بیند یا اینکه به وسیله آزمایش تشخیص داده می گردد.
 • احساس فشار در شکم و در مراحل تکامل یافته سرطان وجود توده قابل لمس
 • فشار خون بالا
 • تب و تعریق داغ
 • خستگی و سردرد مداوم
 • لاغری غیر قابل توصیف و پائین آمدن توانایی بدن

هر چند هر کدام از این علائم می تواند نشانه بیماری های دیگری باشند. وجود توده در پهلو ها یا شکم، کاهش اشتها، درد مزمن در پهلوها، تب بی دلیل، کم خونی، تورم در ناحیه پا و مچ پا، از دیگر علایم این بیماری هستند، ضمن اینکه تنگی نفس، سرفه خونی و استخوان درد از علایم پیشرفته این بیماری هستند. سرطان کلیه در مراحل اولیه بیماری علامت ظاهری ندارد و معمولا به طور تصادفی به کمک سی تی اسکن بقیه اندام های بدن تشخیص داده می گردد.

علت سرطان کلیه چیست؟

مطالعات، عوامل زیر را به عنوان عامل خطرزا به بروز این بیماری مشخص کرده است:

 • استعمال دخانیات: سیگاری ها دو برابر بیشتر از غیرسیگاری ها در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
 • چاقی مفرط: کسانی که دچار چاقی مفرط هستند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 • فشار خون بالا: فشارخون بالا خطر ابتلا به آن را افزایش می دهد.
 • دیالیز طولانی مدت: دیالیز نوعی درمان در کسانی است که کلیه های آن ها خوب کار نمی کند. دیالیز شدن طی مدت چندین سال باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کلیه می گردد.
 • شغل: برخی افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان هستند، زیرا آنها در معرض تماس با برخی مواد شیمیایی خاص و یا عناصری در محل کار خود قرار می گیرند. کارگرانی که در کوره های زغال سنگ در صنعت فولاد و آهن کار می کنند در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. کارگرانی هم که درمعرض پنبه نسوز و کادمیوم ( Cadmium) قرار دارند نیز در خطر هستند.

مرحله بندی سرطان کلیه

برای طرح بهترین درمان، پزشک باید مرحله (درجه شدت) بیماری را بداند. مرحله بیماری به اندازه تومور و اینکه سرطان گسترش یافته یا نه و به چه قسمت هایی از بدن رسوخ کرده است، بستگی دارد.

پزشکان این سرطان را به چهار مرحله تقسیم بندی می کنند:

 • مرحله یک: در این مرحله تومور به اندازه 7 سانتی متر و حداکثر به انداره یک توپ تنیس است. سلول های سرطانی تنها در کلیه یافت می شوند.
 • مرحله دوم: در این مرحله تومور سرطانی بزرگ تر از 7 سانتی متر است و سلول های سرطانی همچنان فقط در کلیه یافت می شوند.
 • مرحله سوم: در این مرحله تومور فراتر از کلیه ها نرفته ، اما سلول های سرطانی دردستگاه لنفاوی و در یکی از غدد لنفاوی اطراف گسترش یافته ، و یا تومور به غده آدرنال (غده آدرنال، غده ای است که در بالای کلیه قرار گرفته است) و یا لایه های چربی و بافت های فیبری (لیفی) که کلیه ها را احاطه کرده اند هجوم برده ، اما سلول های سرطانی فراتر از بافت فیبریوس نرفته اند.
 • مرحله چهارم: مرحله چهارم این سرطان شامل یکی از موارد زیر است:

تومور از بافت فیبریوس (لیفی) که کلیه ها را دربرمی گیرد فراتر رفته است.

سلول های سرطانی در بیشتر از یک غده لنفاوی یافت می شوند.

سرطان به دیگر قسمت های بدن از قبیل ریه ها نفوذ کرده است.

انواع سرطان کلیه

انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که احتمال دارد در کلیه ها آغاز گردد. سرطان سلول کلیوی ( Renal Cell Cancer) رایج ترین نوع سرطان کلیه در بزرگسالان است. این نوع سرطان آدنوکارسینوم ( Adenocarcinoma) کلیوی و یا هایپرنفروم ( Hypernephroma) نیز نامیده می گردد. نوع دیگری از سرطان به نام کارسینوم سلول ترانزیشنال ( Transitional Cell Carcinoma) هم وجود دارد که بر کلیه ها اثر می گذارد. این نوع سرطان شبیه به سرطان مثانه بوده و اغلب مانند سرطان مثانه درمان می گردد. تومور ویلم ( Wilms Tumor) رایج ترین نوع سرطان کلیه در میان بچه ها است. این سرطان با آنچه که در بزرگسالان رخ می دهد فرق داشته و به درمان متفاوتی هم نیاز دارد.

روش های درمان سرطان کلیه

انتخاب روش درمان بستگی به مرحله بیماری، سلامت عمومی بیمار و سن او دارد. در هر مرحله از بیماری، مبتلایان به سرطان، درمانی را برای کنترل درد و یا علائم دیگر، کاهش عوارض جانبی درمان و کاهش مسائل عاطفی و عملی دریافت می کنند. مبتلایان به این سرطان ممکن است تحت عمل جراحی، آمبولیزه (مسدود) کردن شریان ( Embolization)، پرتودرمانی، درمان بیولوژیک، شیمی درمانی و یا ترکیبی از این روش های درمانی قرار بگیرند. در ادامه مختصرا در مورد هر کدام از این روش ها توضیحی داده خواهد شد.

 • جراحی: عمل جراحی برای بیرون آوردن کلیه از بدن، نفرکتومی ( Nephrectomy) نامیده می گردد که بسته به مرحله پیشروی سرطان، انواع گوناگونی دارد: برداشتن کامل کلیه ( Radical Nephrectomy)، برداشتن جزئی از کلیه ( Partial Nephrectomy)، برداشتن ساده کلیه ( Simple Nephrectomy)

عمل جراحی معمول ترین راه درمان این بیماری است و سرطان را در کلیه و مناطق نزدیک آن درمان می کند.

عوارض بعد از عمل جراحی: احساس ضعف، خستگی و ناراحتی

 • آمبولیزه کردن شریان: آمبولیزه کردن شریان، نوعی درمان موضعی است که در آن تومور کوچک می گردد. گاهی این درمان قبل از عمل جراحی انجام می گردد تا آن را ساده تر کند. زمانی که امکان جراحی وجود ندارد، آمبولیزاسیون ممکن است جهت کمک به کاهش علائم سرطان مورد استفاده قرار گیرد. در این روش، پزشک یک لوله باریک (کاتتر) را داخل رگ خونی پا وارد می کند. لوله از داخل رگ خونی اصلی (شریان کلیه) که فراهم کننده خون برای کلیه است عبور داده می گردد و جهت انسداد جریان خون به کلیه ماده ای را وارد خون می کند. این انسداد مانع رسیدن اکسیژن و دیگر مواد مورد نیاز جهت رشد تومور می گردد.

عوارض آمبولیزه کردن شریان: کمردرد، تب، حالت تهوع و استفراغ از عوارض این روش درمانی است.

 • پرتو درمانی: در این روش، از پرتوهایی با انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می گردد. این نوع درمان فقط بر سلول های سرطانی در ناحیه مورد درمان اثر می گذارد.

عوارض پرتو درمانی: حالت تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتی در دفع ادرار، کاهش تعداد گلبول های سفید سالم خون (که در بدن در مقابل عفونت دفاع می کنند) و قرمز، خشک و حساس شدن پوست در نواحی تحت درمان از عوارض پرتو درمانی است.

 • درمان بیولوژیکی: نوعی درمان سیستمیک است. در این روش از توانایی ذاتی بدن (سیستم ایمنی) برای مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می گردد.

عوارض روش درمانی بیولوژیک: علائم این روش درمانی گاهی شبیه به آنفلولانزا مثل چاییدن، تب، درد مفاصل، ضعف، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ و اسهال است.

 • شیمی درمانی: در این روش داروهای ضد سرطان مصرف شد، وارد گردش خون شده و به سراسر بدن می رسند. با وجودی که این روش برای بسکمک از انواع سرطان مناسب است، ولی برای این نوع سرطان خیلی مفید نیست.

عوارض شیمی درمانی: شیمی درمانی می تواند باعث ریزش مو، کم اشتهایی، تهوع و استفراغ، اسهال و یا سوزش لب و دهان گردد.

 • دارو درمانی: بتازگی محققان نتیجه آزمایش دو داروی جدید درمان پیشرفته ترین سرطان کلیه را موفقیت آمیز اعلام کردند. داروی اول سیستم ایمنی را به طور موقت غیر فعال می کند و داروی دوم سیگنال های رشد تومور را متوقف می کند.
منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 683

به "علائم سرطان کلیه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم سرطان کلیه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید