نوشیدن مایعات داغ در لیوان کاغذی چه عوارضی دارد؟

به گزارش مجله جغتای، پژوهشگران می گویند نوشیدن مایعات داغ در لیوان های کاغذی شما را در معرض خوردن هزاران ذره ریز پلاستیک قرار می دهد.

نوشیدن مایعات داغ در لیوان کاغذی چه عوارضی دارد؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی خبرنگاران به نقل از شاشه نیوز، بر اساس مطالعه ای که اخیراً به وسیله دیلی میل منتشر شده است، یک نوشیدنی داغ در لیوان های کاغذی ممکن است فقط در عرض چند دقیقه با میزانی ذرات پلاستیکی آلوده گردد.

این ذرات از پوشش داخلی لیوان که برای حفاظت آن در برابر قرار داده شده، گرفته می گردد و بعلاوه بازیافت این لیوان ها را سخت می نماید.

محققان موسسه فناوری هند آزمایشاتی را با قرار دادن آب داغ در لیوان های کاغذی انجام دادند تا ببینند چه میزان میکروپلاستیک آزاد شده است.

محققان آب داغ را در لیوان های کاغذی 100 میلی لیتری ریختند و آن ها را به مدت 15 دقیقه رها کردند. بر اساس نظرسنجی ها، این زمانی است که بیشتر مردم ترجیح می دهند نوشیدنی خود را میل نمایند. هنگامی که محققان آب گرم را زیر یک میکروسکوپ قوی مورد آنالیز قرار دادند، به طور میانه 25000 مورد ذره پلاستیکی پیدا کردند.

دکتر سودا گوئل نویسنده اصلی این مطالعه از موسسه فناوری هند می گوید: به طور میانه فردی که روزانه سه لیوان چای یا قهوه را در یک لیوان کاغذی بنوشد، 75000 ذره پلاستیک کوچک را که نامرئی هستند، مصرف می نماید. ذرات پلاستیکی به مقدار میکرون شناسایی شده اند که عرض موی انسان 25 برابر این مقدار است.

دکتر گوئل ادامه داد: میکروپلاستیک ها به اسم حامل آلاینده هایی مانند یون ها و فلزات سنگین سمی مانند پالادیوم، کروم و کادمیوم عمل می نمایند. هنگامی که به طور منظم در طول زمان مصرف گردد، اثرات سوء آن ها برسلامتی می تواند جدی باشد.

نگرانی فزآینده ای در خصوص پلاستیک در بسته بندی مواد غذایی وجود دارد، اما شواهد کمی در خصوص تأثیر آن بر سلامت انسان وجود دارد.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 مهر 1400 بروزرسانی: 19 مهر 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1023

به "نوشیدن مایعات داغ در لیوان کاغذی چه عوارضی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدن مایعات داغ در لیوان کاغذی چه عوارضی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید