کیفیت، آرزوی برنامه های توسعه

به گزارش مجله جغتای، هیجدهم آبان ماه، روز ملی کیفیت نام گذاری شده است؛ کیفیت آرمانی که جامعه درباره همه ابعاد آن حرف می زند و مخصوص یک قشر یا طبقه خاصی نیست. برنامه های 5 ساله توسعه که اهداف بزرگی را برای رشد مالی در نظر گرفته است، تحقق بخشی از این رشد را در رشد بهره وری و توجه به کیفیت دیده است. بخشی که معمولا سهم اندکی از رشد را به خود اختصاص می دهد و چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

کیفیت، آرزوی برنامه های توسعه

فرشید شکرخدایی، نایب رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران درباره روز ملی کیفیت می گوید: در کشور ما مجموعه ای از عوامل مانع از توسعه کیفیت زندگی در بین شهروندان است؛ اگر کیفیت زندگی را لذت بردن و استفاده شهروندان از الگوهای رفاه اجتماعی بدانیم، متاسفانه شاخص هایی که در این رابطه وجود دارند شاخص های مطلوبی نیستند. این موضوع نشانگر آن است که مجموعه ای از اجزاء که شامل قوانین و مقررات، محیط و کسب و کار می گردد در حوزهٔ رضایت مندی شهروندان به خوبی در قالب یک سیستم با هم کار نمی نمایند.

شکرخدایی، رئیس کمیسیون توسعه پایدار و محیط زیست ایران راه چاره زندگی باکیفیت را اینگونه تعریف می نماید: به جای کنترل های بی شمار نهادهای حاکمیتی باید بتوانیم مسیری که سایر کشورهای دنیا در این حوزه پیموده اند، ارتقاء سیستم مدیریت کیفیت را به وسیله توسعه بیمه های مسئولیت کیفیت محصول، درجامعه پیاده سازی و رواج دهیم.

او از نظام صلاحیت حرفه ای افراد در حوزه مشاغلی می گوید و اینکه اگر این نظام دقیق کار کند حتماً کیفیت مورد نظر تأمین خواهد شد.

امیر حیدری، دبیر انجمن مدیریت کیفیت ایران هم رباره توسعه کمی و کیفی بنگاه های مالی پیروز و کارآمد می گوید: بنگاه های مالی بدون گذر از مرحله ارتقاء کیفیت محصول (اعم از فراوریی و خدماتی) و توجه به رضایتمندی متوازن ذینفعان خود، خصوصاً مشتریان و نیز داشتن برنامه و هدف تعیین و ابزارهای مدیریتی خصوصاً مدیریت کیفیت و استانداردسازی پایدار پیروز نخواهد بود.

بارها اقتصاددان ها، فعالان مالی از ضرورت توجه به کیفیت و بهره وری سخن گفته اند، هدفی که در برنامه های پنج ساله توسعه هم مورد توجه قرار گرفته است.

در برنامه ششم توسعه کشور برای تحقق رشد فراوری، رشد درآمد، بهره وری و رشد صادرات کالاهای غیر نفتی گفته شده که باید کیفیت کالاها و خدمات داخلی ارتقا یابد تا در سطح رقابت با فراوریات و استانداردهای خارجی قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 506

به "کیفیت، آرزوی برنامه های توسعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت، آرزوی برنامه های توسعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید