روغن هسته انگور در مقابل روغن زیتون

به گزارش مجله جغتای، با شنیدن مطالبی در مورد فوائد روغن زیتون و هسته انگور، بیشتر ما بر سر اینکه کدام یک برای استفاده در خانه بهتر است با یکدیگر به بحث و جدل می پردازیم. در این مقاله، سعی خواهیم کرد نتیجه ای از این بحث بیابیم.

روغن هسته انگور در مقابل روغن زیتون

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

با شنیدن مطالبی در مورد فوائد روغن زیتون و هسته انگور، بیشتر ما بر سر اینکه کدام یک برای استفاده در خانه بهتر است با یکدیگر به بحث و جدل می پردازیم. در این مقاله، سعی خواهیم کرد نتیجه ای از این بحث بیابیم.

این روزها، هم روغن هسته یا دانه انگو و هم روغن زیتون به طور گسترده ای در آشپزخانه های سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. روغن زیتون در آشپزخانه های اروپا به مدت بیش از یک قرن است که مورد استفاه قرار می گرفته است. هر دو این روغن ها به لحاظ خواص تغذیه ای جزء روغنهای خوب در نظر گرفته می شوند، به این علت که سرشار از چربی های غیر اشباع بوده و میزان چربی اشباع شده آنها پایین بوده و بعلاوه عاری از کلسترول می باشند. اگر از ارزش غذایی آنها بپرسید، بایستی بگوییم که هر دو از این نظر مشابه یکدیگر می باشند.

تفاوت میان روغن زیتون و روغن هسته انگور

به منظور ارزیابی تفاوت بین هر دو روغن، عوامل خاصی را در نظر خواهیم گرفت. این عوامل فراوری این دو روغن، ارزش غذایی، طعم، نقطه دود نمایندگی و چند منظوره بودن را شامل می شوند.

فراوری

روغن هسته انگور، روغنی گیاهی است که از فشرده سازی هسته های گونه های مختلف انگور بدست می آید. هواداران این روغن همواره در مورد سازگاری آن با محیط زیست صحبت می نمایند. از سوی دیگر روغن زیتون با فشرده سازی زیتون بدست می آید. شیوه استخراج این روغن فرق دارد. نخستین عصاره گیری و استخراج از فشرده سازی زیتون تحت اسم روغن فوق بکر نامیده شده و این یک روغن تصفیه نشده و یا خام است. نمونه ای که اغلب استفاده می کنیم ترکیبی از روغن زیتون فوق بکر و تصفیه شده است.

ارزش غذایی

چنانچه قصد دارید پایه و مبنای استدلال خود را بر اساس ارزش غذایی قرار دهید، بایستی بگوییم که تفاوت های کوچکی در این خصوص وجود دارد، به گونه ای که روغن هسته انگور به طور تقریبی دارای 71 درصد امگا 6، 17 درصد چربی اشباع نشده مونو (با یک پیوند دوگانه)، و 12 درصد چربی اشباع شده می باشد. این روغن از مقادیر کمی چربی امگا 3 برخوردار است. از سوی دیگر روغن زیتون دارای 10 درصد امگا 6، 73 درصد چربی اشباع نشده مونو، 14 درصد چربی اشباع شده و 3 درصد امگا 3 است. هر دو عاری از کلسترول بوده و در نتیجه به سوی روغن های تا میزان ای سلامتی بخش برای قلب پیش می فرایند. هر دو این روغنها حاوی ویتامین E می باشند که به لحاظ خواص آنتی اکسیدانی خود شناخته شده است، اما روغن هسته انگور از ویتامین E بیشتری نسبت به روغن زیتون برخوردار است. روغن هسته انگور حاوی 8ر3 میلی گرم ویتامین E در هر یک قاشق غذاخوری است و روغن زیتون حاوی 9ر1 میلی گرم در هر قاشق غذاخوری است.

طعم

عطر و طعم هر دو این روغن ها به طور مشخصی از یکدیگر فرق دارد. از اینرو، بسیاری افراد به هنگام انتخاب، این نکته را در نظر می گیرند. روغن هسته انگور دارای عطر و طعمی ملایم از انگور بوده اما اغلب در مزه خنثی می باشد بدین معنی که مناسب پخت غذاهایی است که دارای طعم خوب و لذیذی بوده به طوری که ممکن است با یک روغن با طعم قوی تر این طعم پوشیده شده و تغییر نماید. بنابراین از این روغن جهت پخت در فر و یا هرگونه دستور غذایی که احتیاج به روغن خنثی یا خفیف دارد استفاده می نمایند. از سوی دیگر روغن زیتون اغلب دارای طعمی میوه ای است و دارای میزان ناچیزی از زیتون در خود است. این روغن فوق بکر است که بیشترین طعم را داشته در حالی که روغن معمولی طعمی ملایم تر دارد. روغن زیتون در غذاهای مدیترانه ای به خوبی بکار می رود اما اغلب بر طعم های ملایم تر غلبه می نماید. در عین واحد، این یک انتخاب و سلیقه شخصی است که کدامیک از این دو روغن را استفاده نمایند.

نقطه دود نمایندگی

این یک نکته بسیار مهم در بحث و مقایسه میان روغن هسته انگور و روغن زیتون است. نقطه دود نمایندگی روغن، دمایی است که در آن روغن آغاز به دود می نماید. نکته مهمی که همواره بایستی در حین آشپزی به خاطر داشته باشید این است که روغنهای آشپزی نبایستی بیشتر از نقطه دود خود حرارت ببینند، در غیر این صورت طعم آنها بد شده و روغن نمی تواند مجدداً مورد استفاده قرار گرفته و در عین واحد بعلاوه می تواند ناسالم و مضر باشد. در صورتی که قصد دارید از روغن جهت تفت دادن و یا سرخ کردن بهره ببرید، آنگاه این نکته بسیار اهمیت می یابد. روغن زیتون دارای نقطه دود نمایندگی 320 درجه فارنهایت یا 160 درجه سانتیگراد است و نقطه دود روغن هسته انگور 420 درجه فارنهایت و یا 5ر215 درجه سانتیگراد است. از اینرو، روغن هسته انگور می تواند با اطمینان در تفت دادن و یا سرخ کردن در درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار گیرد.

چند منظوره بودن

روغن هسته انگور برای پخت و پز به هر شکلی همانند استفاده به اسم سس سالاد تا زیاد سرخ کردن، رجحان دارد. از آنجا که طعمی خنثی و خفیف دارد، از کاربرد بیشتری برخوردار است. با این حال، طعم متفاوت روغن زیتون، سازگاری آن را با سایر مواد غذایی محدود می سازد، به این علت که اغلب بر طعم های خفیف تر غلبه می نماید.

پس از خواندن تفاوتهای میان این دو روغن، متوجه این موضوع می شویم که روغن هسته انگور فوائد بخصوصی نسبت به روغن زیتون دارد، اما این بدان معنا نیست که روغن زیتون از فوائد کمتری برخوردار است، در حقیقت میزان و نسبت اسیدهای چرب امگا 6 به امگا 3 در این روغن بهتر می باشد به گونه ای که از آن انتخاب سالمتری می سازد. این شما هستید که بایستی تصمیم بگیرید برای چه منظوری قصد استفاده از روغن را دارید و بر این اساس می توانید تصمیم بگیرید.

منبع: راسخون
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1042

به "روغن هسته انگور در مقابل روغن زیتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغن هسته انگور در مقابل روغن زیتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید